Proč přezout na letní pneumatiky?

Jednoduše proto, že zimní pneumatiky jsou navrženy pro určité podmínky a nefungují univerzálně.

Vedle odlišností, jako je jiný vzorek dezénu, více lamel apod., je podstatnou vlastností zimních pneumatik to, že se oproti letním pneu vyznačují nižší tuhostí směsi. Jsou tak pružné i za nízkých teplot a zaručují maximální přilnavost
k vozovce i ve vysokých rychlostech. Rostoucí teploty naopak ovlivňují jejich jízdní vlastnosti negativně.

Rozpálená letní vozovka a zimní pneumatiky opravdu nejsou dobrá kombinace:

  • Dezénová směs zimních pneumatik mění ve vysokých teplotách své vlastnosti, což s sebou nese horší ovládání a stabilitu vozu.
  • Menší styčná plocha zimních pneumatik, tedy i nižší přilnavost k vozovce, zvyšuje při vyšších teplotách brzdnou dráhu až o 20 procent.
  • Spotřeba paliva stoupá při použití zimních pneu v létě až o 10 procent.
Výměna pneumatik

Výměna pneumatik

FOTO: Nejlevnejsipneu.cz

Letní pneu vás nezruinují

Bezpečná jízda by měla být pro každého zodpovědného řidiče nebo majitele vozu prioritou za jakékoli situace.

Ale zná to asi každý – v rodinném rozpočtu se hodí každá koruna. Není však nutné přezouvat na prémiové značky či shánět poslední novinky ze světa pneumatik.

Existuje celá řada značek, které nabízejí pneumatiky s velmi dobrými jízdními vlastnostmi a zároveň se pohybují v rozumných cenových hranicích.
Ať už jsou to různé koncernové značky typu Riken, což je jedna ze značek koncernu Michelin, nebo některé, neprávem podceňované asijské značky, jako například tchajwanský Nankang.

Je z čeho vybírat, záleží už jen na našich potřebách a finančních možnostech. V každém případě život a zdraví máme jen jedny. Neměli bychom proto zbytečně hazardovat.

www.nejlevnejsipneu.cz