Podzim věnujte moři, sportu i památkám

Podzimní dovolená je ideální pro lidi, kteří vyhledávají spíše klid a pohodu. Panuje příjemné počasí, tedy žádné extrémně vysoké teploty, přesto je ale hezky na koupání v moři. Toto období je vhodné pro milovníky památek a výletů. Neboť na podzim dětem začíná škola, cestují k moři spíše bezdětné páry. Stále více jej však využívají rodiče ke své druhé dovolené – bez dětí. Kvůli příznivějším cenám a většímu klidu často míří k moři i senioři. Podzim nabízí výborné podmínky rovněž pro aktivní dovolenou. Při nižších teplotách se lépe sportuje, častější větry ocení milovníci surfování nebo jachtingu. Příjemněji se budete cítit také při návštěvách památek.

A hlavní výhody tohoto období? Pláže nejsou přelidněné. Menší množství turistů vám nabízí i výbornou možnost poznat zemi i lidi. Mnohá místa v létě připomínají bláznivý cirkus a s pokračujícím podzimem teprve nabudou osobitější atmosféru. Pokud neradi vstáváte, nemusíte se tolik trápit s buzením na východ slunce nad mořem. Vychází totiž později. Ale hlavně – zájezdy jsou levnější a ceny v místě až o třetinu nižší.

Turecko - Pamukkale

Turecko - Pamukkale

FOTO: EXIM tours

Romantické září

V Řecku, Turecku či v jižním Španělsku se dá koupat minimálně do půlky října. Moře, které se přes léto stačilo prohřát, je teplejší než třeba před sezonou na jaře. Podzimní dovolená je jako stvořená pro všechny milovníky romantiky. V průběhu podzimu získává krajina téměř pohádkový nádech, jenž v kombinaci s teplým klimatem a slunným počasím vytváří ideální prostředí pro vaši dovolenou. Právě podzimní měsíce jsou ideální dobou pro návštěvu kulturních památek. Díky mírnějším teplotám je cestování mnohem příjemnější a můžete podniknout i mnohem delší výlety.

Například v Řecku během září dosahují teploty příjemných 30°C, stále jsou tedy ideální podmínky pro koupání. Moře je navíc po létě příjemně teplé a koupání si tedy nemusí užívat pouze otužilci. V polovině října pak teploty klesají k 24°C a zvyšuje se také množství srážek, které byly v průběhu léta minimální.

Španělsko – Costa Brava, termín 11. - 18. 9., hotel 3*, all inclusive, cena 13.990 Kč
Španělsko – Andalusie, termín 16. - 23. 9., hotel 4*, polopenze, cena 15.290 Kč
Turecko – Turecká riviéra, termín 13. - 20. 9. hotel 3*, all inclusive, cena 11 590 Kč
Řecko – Rhodos, termín 23. - 30. 9., hotel 3*+, all inclusive, cena 14.990 Kč

Kuba - Havana

Kuba - Havana

FOTO: EXIM tours

Říjnová Kuba

Tyrkysově modré moře, temně zelená pohoří, bělavé pláže a pálící slunce. To vystihuje bohatství této nádherné země. K tomu tropické podnebí linoucí se starými ulicemi, projíždějící American Cars a nové zážitky a obohacení našich životů. Jestli jste procestovali už mnoho zemí a Kubu zatím ne, tak byste neměli váhat a vydat se na cestu.

Pokud již plánujete dovolenou na Kubě, patrně tím nejdůležitějším rozhodnutím je zvážit, kdy vyrazit. Na ostrově Kuba panuje tropické podnebí po celý rok. Střídají se zde období sucha s obdobím dešťů. Suché období trvá na Kubě od října do dubna a průměrné teploty se v této době pohybují kolem 22 až 25 °C. V těchto měsících má Kuba svoji největší turistickou sezonu.

KUBA, termín 27. 10. - 9. 11., hotel 3*, all inclusive, cena 36.390 Kč (při rezervaci do 30.9.)

Potápění v Egyptě

Potápění v Egyptě

FOTO: EXIM tours

Egypt a Kapverdy

Jen málokde najdete tak krásné moře, jako je Rudé moře v Egyptě. Egypt je navíc poměrně blízko a nabízí velmi široké spektrum ubytování. Je tedy připraven uspokojit rozmanitou klientelu. Na pobřeží bývá v říjnu průměrně 30 stupňů, moře je vyhřáté na 24 stupňů. Egypt na podzim skýtá dokonalé spojení odpočinkové dovolené a zážitkového zájezdu.

„No stress, no stress!“ Traduje se, že toto zvolání uslyšíte od obyvatel Kapverd, kamkoli se hnete. Ve skutečnosti je slyšet nemusíte vůbec. Ale z jednání a chování místních je nadevše patrné, že stress si do svých duší pouštět nehodlají. Není to ale ani postoj, že na všechno je dost času – ve smyslu španělského „maňana“, které znamená „zítra“, ale mnohdy může znamenat „nikdy“. Kapverďané jsou prostě v pohodě a následkem toho se pocit uvolněnosti a pohody zmocní i vás.

Půlkruh osmi větších a několika menších sopečných Kapverdských ostrovů připomíná právě objevený ráj. Kombinace oázy klidu, slunečného počasí, příjemného chladivého mořského větru, nekonečných pláží, úchvatné přírody, výborného jídla a pití je korunována průzračně čistým mořem.

Egypt – Hurghada, termín 10. - 17. 9., hotel 4*, all inclusive, cena 12.490 Kč
Egypt – Marsa Alam, termín 18. - 25. 9., hotel 4*, all inclusive, cena 13.790 Kč
Egypt – Sharm el Sheikh, termín 15. - 22. 9., hotel 4*, all inclusive, cena 14.990 Kč

Kapverdy – Ostrov Boa Vista, termin 19. - 26. 9., hotel 4*+, all inclusive, cena 20.790 Kč
Kapverdy – Ostrov Sal, termin 16. -23. 9., hotel 4*, all inclusive, cena 18.990 Kč

Rhodos

Rhodos

FOTO: EXIM tours

Co si s sebou přibalit:
•    knihu, časopisy (vzdálenější destinace = delší cesta)
•    golfové hole, tenisovou raketu atd.
•    neopren, pokud jste milovníky potápění (moře už je chladnější)
•    karty, společenské hry
•    pevné boty, průvodce a mapy (počasí vhodné k delším výletům)
•    teplejší oblečení, deštník nebo pláštěnku (přes den jsou sice teploty vysoké, ale v noci prudce klesají)