K vidění bude na 260 filmů z 35 zemí světa. Mezi letošní hity patří americký animovaný film "Hledá se Nemo" či české novinky "Jak básníci neztrácejí naději" a "Mazaný Filip". Z méně známých filmů, z nichž většinu bude možné vidět pouze na zlínském festivalu, jmenujme alespoň ty nejslibnější. Pro děti je připravený německý film pro děti "Blindgänger" a dobrodružný film "Báječná šestka" z produkce Indie. Mládeži se představí izraelský film "Dobré ráno, pane Shlomi". Působivými evropskými debuty jsou "Když Otar odjel" a "Maria" a ve visegradské sekci stojí za to maďarský film "Vše nejlepší k narozeninám". Z dokumentů pořadatel doporučuje "Děti ulice" (Mexiko). Nepřehlédnutelný je i koprodukční film "Osama", který se promítá v sekci Panorama. Promítat se bude na mnoha místech v regionu a dokonce i ve speciálním vlaku. A všechny projekce jsou jako vždy zdarma.

Filmová přehlídka je rozdělena do pěti soutěžních sekcí a osm nesoutěžních. Letošní novinkou je soutěžní přehlídka studentských filmů - včetně vlastního doprovodného programu. Její název je Zlínský pes. Za zmínku ještě stojí speciální sekce věnované herci Luboru Tokošovi a režiséru Juraji Herzovi.

Kdo se zajímá především o celebrity, může počítat třeba s hercem Pierrem Bricem (Vinnetou), herečkami Dianou Amft (Holky to chtěj taky) či Janou Nagyovou (Arabela). A k tomu hromada tváří známých především z televize.

V rámci rozsáhlého doprovodného programu jsou na letošní festival připraveny Den reklamy, zábavné akce pro děti, výlety, a výstavy všeho druhu. Vedle "Minisalonu" výtvarně opracovaných filmových klapek stojí za pozornost také soutěžní výstava Radost tvořit, která shromažďuje práce nevidomých a slabozrakých dětí. Na festivalu bude koncertovat například skupina Black Milk a několik dalších pěveckých hvězd vystoupí na charitativním Večeru naděje a závěrečném Galavečeru. Obrovským lákadlem je i připravovaná Pyro Laser Show.

I když z názvu festivalu to není poznat, festival dávno není jen pro děti a mládež. Mnohé akce osloví i odrostlé děti nebo dokonce filmové a televizní profesionály. Kompletní program je k dispozici na stránkách www,zlinfest.cz.

Michal Závacký