Svůj názor na ekonomickou situaci, co se týče strojírenství, v předchozích letech ve srovnání s nadcházejícím rokem 2014 prozradila česká strojírenská firma TDZ Turn s.r.o., která působí na trhu od roku 2008. Svoje současné jméno získala v roce 2011. I přes svoji relativně krátkou historii se stabilně etablovala na českém a slovenském trhu, ale působí také v řadě dalších evropských zemí. Firma se specializuje na nové CNC vertikální soustruhy ve velikostech upínací desky od 600 do 4500mm.

Pohled do montážní haly TDZ Turn

FOTO: TDZ Turn s.r.o.

Očekávání jsou optimistická

Obchodní ředitel TDZ Turn Petr Bačák uvádí „Roky 2008 až 2011 byly poměrně náročné. Firma získávala své první zákazníky, všude se mluvilo o krizi a každá investice se velmi dlouho zvažovala. V roce 2012 se situace začala obracet k lepšímu, TDZ Turn s.r.o. byl již na trhu těžkých obráběcích strojů známým hráčem, ale firmy také mnohem více začaly uvažovat o nákupech. Rok 2013 lze bez nadsázky nazvat nejlepším rokem v historii firmy, když se dařilo jak z pohledu nově realizovaných zakázek, tak z pohledu technického vývoje, tak z pohledu rozšíření a zkvalitnění zaměstnanecké základny. Výhled na rok 2014 je velmi dobrý a předpokládáme výsledky ještě o něco lepší než v roce 2013“. Otázkou je, bude se takto dařit všem?

Pouze tvrdá práce a kvalitní produkt přinesou úspěch

Přestože předpoklad pozitivního ekonomického vývoje existuje, nelze v žádném případě očekávat, že úspěšní budou všichni. „Obecně lze uvažovat tak, že krize je snad už za námi a před námi jsou léta hojná, nicméně doufat, že náhle se o nás bez našeho vlastního přičinění začnou zákazníci prát, tak jako tomu snad mohlo být v některých firmách před rokem 2008, je bláznovství“, uvedl Petr Bačák. V letech 2008 až 2011 proběhla trhem jakási čistka, kdy na trhu zůstali pouze ti, kteří buď měli dostatečné zdroje z let předchozích, nebo si uvědomili nutnost změn. Od roku 2012 začaly firmy znovu, avšak mnohem pomaleji než dříve, postupovat krok za krokem vpřed. Některé z těchto firem budou velmi úspěšně. Firma TDZ Turn s.r.o. představuje svým zákazníkům kvalitní produkt, vynikající reference, posílila management, obchodní, marketingové i personální oddělení a při tom všem zachovala příznivé ceny svých výrobků z předchozích let. Současně se situace na trhu stabilizuje a objevují se i trhy nové. Tyto aspekty lze považovat za dobrý důvod pozitivních vyhlídek a doufejme, že úspěšných firem, které například takto uvažují, bude většina.