Než příště sáhnete při bolesti po svém oblíbeném léku, doporučujeme vám navštívit náš zdravotnický portál www,zdravcentra.cz a přečíst si v našem novém seriálu článků "Bolest" více o tom, co se při bolesti děje v lidském těle a jak na stavy bolesti nahlíží dnešní lékařská věda.

Bolest je nepříjemným smyslovým vjemem. Za normálních okolností funguje jako signál, který nás má upozornit na hrozící nebo již vzniklé nebezpečí. Je to jeden z mnoha mechanismů, jak chránit naše tělo před poškozením. Schopnost bolest pociťovat a správně na ni zareagovat patří k základní výbavě každého zdravého jedince. 

Dozvíte se rovněž, proč je důležité odlišit akutní bolest od chronické. Pokud se skutečně jedná o bolest akutní, měl by se lékař pokusit předejít tomu, aby se z ní stala bolest chronická. Je to důležité zejména v přístupu k léčbě. Akutní bolest velmi dobře reaguje na léčbu analgetiky (léky proti bolesti), které se mají podávat v dostatečně vysokých dávkách.

Díky špatné a nedostačující léčbě akutní bolesti se může z malé bolesti vyvinout téměř nesnesitelná chronická bolest, a ta je na rozdíl od akutní bolesti těžko léčitelná.

Z nového seriálu  "Bolest" zatím na našich stránkách vyšlo:

Bolest jako obrana (1.díl)

Akutní bolest (2.díl)

Ing. Vladimír Petr

Green Planet, a.s.