Na trhu se objevují firmy, které Vám slíbí inteligentní dům, který ušetří spousty energie. Ale nakonec, po velké prvotní investici a pár měsíců bydlení zjistíte, že Vám systém nepřináší takové úspory, jaké byly deklarovány. V horším případě, že systém nepracuje podle Vašich požadavků a přivolání servisního technika Vám udělá průvan v peněžence.

Každá domácnost může ušetřit, a při volbě systému je dobré se zamyslet nad velikostí vytápěného prostoru. Pro menší domácnosti jistě postačí termostatické hlavice, které jednoduše namontujete na ventily svých topných těles. Nastavíte týdenní program a hlavice udržují požadovanou teplotu v různých částech dne tak, jak vám to vyhovuje. V praxi to pak znamená, že pokud se z práce vracíte každý den v 17 hodin, můžete od půl páté začít topit a přijít do vyhřátého domova, aniž by topení běželo celý den.

HD13: nejmenší digitální hlavice s podsvíceným LCD (v prodeji od 11/2013)

HD13: nejmenší digitální hlavice s podsvíceným LCD (v prodeji od 11/2013)

Pro větší byty nebo domy s vlastním zdrojem tepla (např. kotlem) je však výhodnější tzv. zónová regulace. Hlavním principem je teplo v těch místnostech, které jsou v danou chvíli obývány. Mezi další požadavky patří uživatelsky příjemné ovládání a jednoduchost instalace.

Tyto požadavky splňuje inovovaný ryze český systém PocketHome®, který je na trhu již od roku 2007. Tento bezdrátový systém je velice modulární a každým rokem je rozšiřován o podřadné prvky, které umožňují ovládat i jiné zdroje než tepelné. Nové centrální jednotky obsahují bluetooth modul pro rychlé ovládání systému v rámci jedné místnosti. Pro spojení s centrální jednotkou nejsou nutné další moduly, postačí jen chytrý telefon s aplikací PocketHome.

Vyšší verze jednotek jsou vybaveny GSM modulem pro dálkové ovládání přes mobilní telefon. Stačí vložit SIM kartu do centrální jednotky a ovládat systém krátkými SMS.

Další novinkou je Ethernet/ Wifi modul, kterým lze celý systém ovládat prostřednictvím sítě Internet z libovolného místa na světě.

Ethernet/ Wifi modul

Ethernet/ Wifi modul

Softwarové vybavení systému dostálo také výrazného zlepšení. Aplikace pro chytré telefony a tablety jsou uživatelsky velice příjemné a jednoduché (dostupné na Obchod Play). Pro další platformy jsou připraveny aplikace pro Win8, IPhone a IPad. Pomocí těchto aplikací je možné celý systém uvést do provozu a on-line sledovat stavy jednotlivých prvků, popřípadě měnit parametry dle aktuální potřeby.

Ukázka obrazovek aplikace PocketHome: nastavení teplotních programů, indikace aktuálních stavů a detail prvku digitální hlavice.

Ukázka obrazovek aplikace PocketHome: nastavení teplotních programů, indikace aktuálních stavů a detail prvku digitální hlavice.

Systém je celý bezdrátový a zvládne ovládat až 255 prvků např. pro ovládání:

·        kotle s výběrem typu regulace (hystereze, PI regulace nebo ekvitermní regulace)

·        radiátorů (digitální hlavice)

·        elektrických topných těles (termo-zásuvky)

·        termoelektrických ventilů

·        teplovodního podlahového topení

·        elektrického podlahového topení

·        elektrických spotřebičů (časové zásuvky)

Vývoj systému předurčuje vzniku dalších prvků jako jsou pohybová, kouřová čidla a ovladače rolet.

Centrální jednotka s GSM modulem je schopna ovládat až 255 různých prvků

Centrální jednotka s GSM modulem je schopna ovládat až 255 různých prvků

Dosah systému je v budově cca 30 m, ale pomocí opakovače (repeateru) lze dosáhnout až dvojnásobné vzdálenosti.

Instalace systému a uvedení do provozu je poměrně jednoduchou záležitostí (většinou si český kutil poradí sám), přesto výrobce nabízí i službu „Přijedeme, zprovozníme“.

PocketHome® se řadí mezi systémy cenově dostupné pro většinu populace. Zpětné vazby od zákazníků referují také o nejkratší návratnosti investice, která se pohybuje okolo jednoho roku.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte výrobce ELEKTROBOCK CZ s.r.o, www.elektrobock.cz nebo navštivte veletrh VODA-KLIMA-VYTÁPĚNÍ ve dnech 19-22.11.2013, Praha-Letňany (hala 2, stánek 225).