Všechny služby uchazečům o práci na www,jobpilot.cz  jsou poskytovány bezplatně. Mezi ty dlouhodobě nejoblíbenější či nejvyhledávanější patří vyhledávání pracovních nabídek v České republice a v zemích Evropy, hledání krátkodobých i dlouhodobých brigád, Průzkum platů, připravení vzoru životopisu s vloženou fotkou  a hledání vhodného zaměstnavatele v jejich Profilech umístěných na jobpilot.cz.

Pražská redakce společnosti jobpilot pravidelně dostává od svých věrných uživatelů emaily i dopisy, které popisují příběhy z oblasti shánění práce a z následných velmi různorodých pracovních zkušeností. Přinášíme Vám zajímavý "pracovní" příběh našeho mnohaletého uživatele Marka D. z Humpolce, který zveřejňujeme s jeho laskavým souhlasem. Snad budete na konci souhlasit, že zvolený název "Budou pařit  v Česku, já pracuju v Anglii" odpovídá skutečnosti.

"Moji obezřetní rodiče, oba celoživotní učitelé na školách v Humpolci a v Pelhřimově, se v mých 18 letech rozhodli dotlačit mě k dalším studiím v Praze. Přijímačky na VŠE se povedly. Po několika měsících očekávání od velkého světa velkoměsta jsem stanul v Praze, kterou jsem do té doby navštěvoval pouze při organizovaných školních zájezdech. Realita mě překvapila, snad i zaskočila. Brzy jsem zjistil, že měsíční dotace získávané od rodičů-učitelů na studium a život v Praze nestačí, jejich rozpočet totiž soustavně vysávala má 16-ti letá sestra.

Vše vyřešila první brigáda, kterou se mi podařilo získat přes stránky www,jobpilot.cz. Možná jsem velkou výjimkou, ale má první brigáda sjednaná na měsíc v GE Capital Bank přerostla ve víceméně stále pracovní nasazení v této moderní bance. Peníze od rodičů na mé studium ve velkoměstě jsem prostě přestal potřebovat! Dobré studijní výsledky, zkušenosti z banky, získaná nezávislost, oddělení se od poklidně plynoucího života v Humpolci, touha poznávat nové. To vše způsobilo, že po třech letech na VŠE přerušuji studium a vydávám se pracovat do Anglie. Anglicky hovořící kolegové z banky, ve které jsem při studiu pracovně strávil zhruba 20 měsíců mi poskytli skvělé kontakty a dobré rady.

Do velikého Londýna jsem se v září vydal autobusem. Unavený a upocený jsem nad ránem dorazil na londýnskou Victoria Station. Zavazadla skončila v úschovně a já se rozhodl, že zmapuji poptávku po mladíkovi z Čech, který mluví plynně anglicky a chce prostě pracovat, zatím bez pracovního povolení. První "pracovní" den začal v 9:00 a skončil s přestávkami po 18:00 hodině. Prochodil jsem toho hodně. Nabízel jsem se ve 11 restauracích, v 8 hotelech nebo penzionech, v 10 větších i menších obchodech, v sedmi kancelářích firem, které inzerovaly volné administrativní místo.  Zjistil jsem následující: bude asi problém bez povolení pracovat v kanceláři, ceny za pomocné práce v restauracích a hotelech jsou díky "konkurentům" z Afriky a Asie pěkně nízko - stěží by pokryly mé náklady na stravu a na kulturní ubytování.

Večer jsem se ubytoval v jednom z penzionů B/B v blízkosti Victoria Station. Za cenu 24,90 liber jsem očekával více, než jen jednu nepohodlnou postel v místnosti, kde nebylo možné rozevřít ani celý kufr, velikost sprchového koutu mi umožnila tam stát jenom v pozoru a proud vody nebyl proudem, ale jenom nejistým čůrkem. WC bylo také pod úrovní obvyklou v Česku. Snídaně mě poněkud překvapila - dvě bulky bez chuti a vůně, kousek másla a lžička marmelády. Dost špatný základ pro moji plánovanou druhou celodenní cestou za prací či jen za zmapováním poptávky po mé osobě a umu. Přesto jsem vedoucí hotýlku potvrdil další tři přespání. Další dva dny hledání na ulici přinesly tři konkrétní nabídky. Nejserioznější a nejlépe placené bylo toto: práce se špinavým nádobím a zbytky jídel v zázemí velké restaurace, na 10 dní, čtyři hodiny denně, za 105 liber celkem. Neberu, nechávám to konkurenci z Afriky, z Asie a z Balkánu.

Za tři dny jsem prochodil pěknou část Londýna. Výsledek horší, než jsem očekával. Mé denní náklady byly v Londýně zhruba 42-45 liber: ubytování 24,90, jídlo 12,-, doprava metrem a autobusy 6,-.

Volám tedy svým bývalým anglicky hovořícím kolegům do GE Capital Bank v Praze a žádám je, aby oznámili známým do Manchesteru, že využiji jejich předběžně z Prahy domluvené nabídky. Opouštím tedy hotel umístěný na dohled od Victoria Station v Londýně, kupuji jízdenku s místenkou v autobuse Londýn - Manchester.  Odjíždím na sever.

Po několika hodinách jízdy po dálnici autobus zastavuje v centru Manchesteru, kde na mě již čeká Dave - sympatický a žoviální čtyřicátník, který mi byl představen přes známé z mé dlouhodobé brigády  v pražské GE Capital Bank. Odváží mě do jejich rodinného sídla v městečku Wilmslow. Konečně půvabný a zajímavý venkov, který znám z anglických seriálů! V rozlehlém domě s ještě rozlehlejší zahradou mě čeká Daveova žena, jejich tři rozdováděné děti ve věku 3, 7 a 12 let, půvabná domácí pomocnice Zsuzsanna z maďarské Budapešti. Dostávám pěkně vybavený  samostatný pokoj o velikosti cca 5x6 metrů. O koupelnu s toaletou se budu dělit s maďarskou pomocnicí v domácnosti ZsuzsannouJ.

Navečer mě Dave zve do obývacího pokoje a sdělí mi své plány. Za poskytnuté ubytování a za stravu budu obhospodařovat jeho dům a zahradu. O kuchyni a děti se stará "kolegyně" Zsuzsanna. Paní domu na vše bude dohlížet a bude většinou zadávat úkoly.

Navíc - a na to jsem opravdu toužebně čekal - budu šest hodin denně pracovat v jeho firmě, která mimo jiné organizuje velmi oblíbené víkendové letecké výlety do Prahy. První měsíc budu dostávat přijatelných 150 liber týdně. Zákazníky z Manchesteru a okolí jsou celé pracovní kolektivy, skupiny kamarádů z místních hospod i podivné individuality.  Je sobota, do práce nastupuji v pondělí ráno. Už se nemohu dočkat, jak anglické venkovany budu "odborně" vybavovat a připravovat na prodloužený víkend v Praze."

Tady končí náš aktuální příběh s názvem "Budou pařit v Česku, já pracuju v Anglii."

Pokračování příběhu dlouholetého uživatele služeb portálu pro práci a kariéru www,jobpilot.cz  Marka z Humpolce naleznete na tomto místě 13.4. nebo hledejte od 5.4. na stránkách www,jobzurnal.cz.

Příští vskutku napínavý příběh ponese název "Pařili v Praze, já pracoval v Anglii".

Redakce Jobžurnál

jobpilot.cz

redakce@jobpilot.cz