"Nejde to! Tu zkoušku prostě neudělám, do hlavy nic nedostanu! Všechno mi z ní vytlačila BOLEST! Už zase, tento měsíc dokonce popáté. A bolesti jsou čím dál tím silnější a častější, je mi na zvracení..." Darina si po každém záchvatu slibovala, že zajde k lékaři. Zná dokonce i internetovou adresu, prý se na ní může objednat na vyšetření rovnou. Ale skutek utek. "Rodiče říkají, že to mám z toho, že pořád jednom šprtám a nechodím na vzduch. Jdu se projít..." Darina zamířila do parku. "Špatná volba! Rychle pryč! Ptáci řvou i ty kytky nějak divně páchnou... Kousek odsud bydlí Jana. Hlava ji bolívá už od základky. Půjdu se za ní podívat, snad mi poradí, jak se té bolesti zbavit," přemýšlela Darina. Jana ji otevřela s šátkem na hlavě a v tmavých brýlích. "Ahoj, tebe zase bolí hlava? Nebo si hrajete na rockery?" pousmála se Darina. "Mamí, chci čurat!" ozvalo se zpoza Janiných zad. "Mamí, nechoď za ním!" křičelo druhé dvojče. "Pojď se podívat, jaký jsem tvý u postýlky namaloval obrázek!" "Mamí, chci jiné kalhotky! Už jsem čural!" Jana se jenom útrpně usmívala. "Poslyš, neměli bychom s tím něco dělat?" promluvila Darina. "Prosím tě! To je prostě migréna. Ta se nedá léčit. Můžem se jenom cpát analgetiky a svazovat třeštící hlavu šátkem. Už se smiřuji s tím, že s bolestmi hlavy budu žít jako moje máma celý život. Mrzí mně to kvůli dětem. Raději bych s nima běhala po parku, ale už mi vadí i světlo v místnosti, natož sluníčko venku. Co můžu dělat?" pokrčila rameny Jana. "Já vím co! Napoj se na internet!" rázně rozhodla Darina.

Šátek na hlavě - migréna v hlavě

Proč se Jana mýlí. Migréna je sice celoživotní onemocnění, ale její projevy se dají odstranit. Znamená to, že při správné léčbě už nebudete mít těžké pulzující bolesti, které většinou postihují jednu polovinu hlavy, nebudete trpět nevolností a zvracením, vymizí i bolestivá světloplachost a další nepříjemné projevy. Zároveň nebudete muset bolest zahánět vysokými dávkami analgetik, která při dlouhodobém užívání ničí játra. Neurolog vám dnes může pomoci tím, že vám předepíše tzv. triptany, které nejenom odstraní bolest hlavy, ale přímo zasahují do mechanismu vzniku migrény a tím jí účinně potlačí.

Když šátek na hlavě nepomáhá

Jana i Darina vědí, že šátek na hlavě a tmavé brýle v kombinaci s analgetiky, zapíjenými heřmánkovým čajem či kozlíkem nepomáhají. Bolesti jsou stále silné, vracejí se čím dál častěji, trvají déle a přidružují se k nim další nepříjemné příznaky. Budou patřit mezi 20-40 procent z těch, koho hlava bolí, ale s léčbou nezačnou? Nebo k 30-50 procentům těch, kdo budou nadále vsázet pouze na volně dostupné prášky, bylinky, obklady na čelo a další?

Darina naštěstí rozhodla, že vyhledají odbornou pomoc na internetu. Existují tam stránky www,bolestihlavy.cz, které i vám díky jednoduchému testu pomohou zjistit, zda trpíte migrénou, a vysvětlí, co vlastně migréna nebo bolesti hlavy jsou.

Navíc se můžete přímo na počítači objednat na vyšetření k nejbližšímu odbornému lékaři! I kdyby kamarádky přístup k internetu neměly, mohly zavolat na bezplatnou infolinku Léčby bolestí hlavy 800 555 430, kde dostanou odbornou radu.

Šátek opět na hlavu! (ale už jenom pro parádu)

Darina s Janou vyšetření podstoupily. Opravdu se potvrdilo, že obě nešťastnice trpí migrénou. Díky vhodně zvolené léčbě má Darina zkoušky za sebou a v klidu si připravuje diplomovou práci. Jana lítá s dětmi po parku a hrajou si na rockery. Její maminku vyšetření čeká v nejbližších dnech. Když viděla, jak správná léčba její dceři pomohla, neváhala. Jenom ji mrzí, že to neudělala už dřív. Mohla si vnoučata užít mnohem častěji...