Stále větším hitem letošní topné sezóny začínají být termostatické hlavice, které jednoduše namontujete na ventily svých topných těles. Hlavice se dají nastavit tak, aby samy nastavovaly zvolenou teplotu v různých částech dne, jak vám to vyhovuje. V praxi to pak znamená, že pokud se z práce vracíte každý den v 18 hodin, můžete od půl šesté začít topit a přijít do vyhřátého domova, aniž by topení běželo celý den.

Návratnost investic s regulační technikou

Investice do regulační techniky pro radiátory patří k vůbec nejrychleji návratným investicím, které můžete v oblasti energií realizovat. Významnou změnu v úsporách tepelné energie představuje systém individuálního řízení vytápění IRC (Individual Room Control). Při jeho užití dochází k energetickým úsporám cca 30% a investice se pak vrací přibližně po 3 letech.

IRC pracuje na principu řízení teploty zvlášť pro každou místnost. Těží z toho, že v místnostech, které zrovna nevyužíváme nebo ve kterých není potřeba tolik topit, vytápíme na nižší teplotu. Tím lze ušetřit i několik desítek procent energie.

Jaké jsou možnosti?

·              Termostatické hlavice

termostatickými hlavicemi se dnes setkáme již u většiny radiátorů. Hlavice se jednoduše namontují na původní ventil. Předností termostatických ventilů je především nízká pořizovací cena a tím i rychlá návratnost investice. Ventily s termostatickými hlavicemi nepoužívají žádnou pomocnou energii. Reagují pouze na odchylku mezi nastavenou a skutečnou teplotou v místnosti. Požadovanou teplotu uživatel určí manuálním nastavením hlavice na příslušnou hodnotu.

Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

S úspornou programovatelnou termostatickou hlavicí eQ-3K  je možné nastavit pro každý den až 3 topné cykly s individuální teplotou.

  ·         Termostatické hlavice s časovým spínačem

Energeticky úspornější jsou termostatické hlavice s časovými spínači. Zde zajišťuje regulaci topného tělesa servopohon, který ovládá ventil radiátoru pomocí malého elektromotoru. Můžete nastavit požadovanou teplotu zvlášť pro konkrétní den a čas.

  ·         Centrální ovladače

Na trhu jsou také k dispozici regulátory, které se řídí pomocí centrálního ovladače. Ten ovládá všechny regulátory, které jsou do systému zapojené. Můžete tak nastavit a kontrolovat nastavené režimy vytápění jednotlivých regulátorů z jednoho místa. Od masovějšího rozšíření však zákazníky mnohdy odradí vyšší pořizovací cena.


Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Na obrázku regulátor topného tělesa s časovačem HSA 9001 s vynikajícím poměrem cena – výkon. Na  www.conrad.cz za 490,- Kč.

Kde se dají termostatické hlavice sehnat
Za dobré ceny se dají termostatické hlavice pořídit u Conrada na www.conrad.cz. Pokud objednáte do konce února 2012, můžete navíc využít slevový kupón v hodnotě 100,- Kč při nákupu nad 1.000,- Kč s DPH. Stačí v nákupním košíku zadat tento kód: VINR-VSKU-897G-AQNC.

Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Bezdrátový systém termostatů Conrad FHT8 umožňuje individuální regulaci topných těles samostatně pro každou místnost.

7 ekonomických zásad správného vytápění

Zásada č.1 V první řadě byste měli nastavit teplotu v souladu s aktuální potřebou. Regulace je zásadou číslo jedna při úsporách za topení. Proto je výhodné pořídit si termostatické hlavice vybavené časovými spínači. Úspora spočívá v tom netopit zbytečně v době, kdy to není potřeba, např. ve všedních dnech mezi 8 až 16 hodinou, když není v místnosti nikdo přítomen. V tomto případě se nastaví v zařízení nižší teplota a začne se tedy topit na nastavenou pokojovou až po 16 hodině. Pak si například nastavíte vypnutí v 23:00 a zapnutí opět v 6:00 dalšího dne. Můžete také nastavit v každém regulátoru různou tepotu podle toho, v jaké místnosti se nachází (obývací pokoj, ložnice, pracovna, atd.).

Zásada č. 2 Před topná tělesa nestavte nábytek ani jiné rozměrnější předměty, zbytečně tak bráníte teplu, aby se rozprostřelo v prostoru.

Zásada č. 3 Na noc zatahujte závěsy, snížíte tím tepelné úniky. Ve dne, když topíte, je nechte naopak roztažené. Uvolníte tak cestu teplu.

Zásada č. 4 Aby v domě nevznikaly plísně, je nutné pravidelně větrat. Nevětrejte však moc dlouho, a to především v dobách mrazů. Je dobré také při větrání vypnout topení.

Zásada č. 5 Zaizolujte netěsnosti okolo rámu oken, balkónových a vstupních dveří.

Zásada č. 6 Pokud místnost déle než dva dny nevyužíváte, udržujte v teplotu alespoň 7 °C.

Zásada č. 7 Životnost regulačních zařízení můžete několikanásobně prodloužit pravidelným servisem.