Konvička prohlásil, že cílem jeho nové strany je „dát Česko do pořádku“. Strana by prý měla mít podobně jako AfD liberální ekonomický program a měla by razit protiimigrační i protiislámskou politiku.

Čtěte také: Konvička opsal Alternativu pro Německo, naštval Klause

Konvičkovy snahy přirovnávat se k AfD ovšem narážejí na vážné limity. Tak především už samotná geneze AfD byla o dost serióznější než geneze Bloku proti islámu. Pan Konvička neměl po dlouhou dobu žádný jiný program než islamofobii. Jeho nápad vytvořit z Bloku proti islámu obdobu AfD se jeví asi tak, jako kdyby AfD vznikla transformací hnutí Pegida.

Další potíž spočívá v tom, že ať už si myslíme o AfD nebo Pegidě cokoliv, oba subjekty těží z odporu části Němců vůči reálné obrovské vlně migrantů z islámských zemí. V Česku je islámská migrace virtuální problém. Nedá se samozřejmě vyloučit, že pan Konvička bude schopen cosi vytěžit ze strachu, že by Česko mohlo snad být také zasaženo migrační vlnou, ale strašit dlouhodobě pouhými fantaziemi je přece jen těžké.

AfD původně vznikla z odporu části německých liberálních ekonomů proti počínání Německa během krize eurozóny a finanční krize v Řecku. Vyrostla politicky z opozice vůči snahám Berlína řešit krizi eurozóny záchrannými balíčky, jejichž tíhu pocítí především němečtí daňoví poplatníci. Z toho pak vznikla poměrně strukturovaná euroskeptická platforma.

Konvička a spol. nikdy s ničím podobným nepřišli. Navíc těžko říct, proč právě jim by měli lidé věřit, že mají recept na to, jak dát Česko do „pořádku“ v situaci, kdy se zemi nebývale daří.

Pominout se nedá ani skutečnost, že pan Konvička je trestně stíhán. Když už se chce přirovnávat k AfD, ta je sice protiislámská, ale zároveň je nepředstavitelné, že by ji mohl vést někdo, kdo se dopustil výroků o mletí muslimů do masokostní moučky.