Kdyby byla, pak by prezident, pokud mu skutečně vadí na Jiřím Fajtovi především to, že uvažoval o tom, jak si vylepšit svůj plat ředitele Národní galerie ze sponzorského daru jedné banky, dozajista by brzy odvolal z funkce kancléře Vratislava Mynáře, jehož koupě podezřele levné vily v Praze je ve srovnání s Fajtovým údajným proviněním podstatně závažnějším problémem.

To samé by prezident jistě učinil v případě svého externího poradce Martina Nejedlého. Po firmě Lukoil Aviation Czech, v níž má Nejedlého firma ENE Investment čtyřicetiprocentní podíl, totiž český stát vymáhá smluvní pokutu ve výši 27 miliónů Kč za nevrácený letecký petrolej.

I na seznamu lidí vyznamenaných prezidentem se najde několik, jejichž podezřelé čachrování s majetkem skončilo u soudů. Prezident, kterému vadí i jen teoretické selhání Fajta v majetkových otázkách, by při uplatnění stejných měřítek jistě odejmul některým z těchto vyznamenaných jejich řády.

Další dva docenty prezident odmítá jmenovat profesory proto, že prý jeden z nich byl agentem StB a druhý pracoval pro propagandistickou mašinérii československé armády. I zde se může leckomu zdát, že prezident, který takové věci v minulosti relativizoval, zázračně prozřel, a bude-li uplatňovat na všechny stejná měřítka, musí kupříkladu požadovat okamžité odvolání místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše z funkce, protože ten je evidován jako bývalý spolupracovník StB, jakkoliv svoji aktivní spolupráci popírá.

A takový František Čuba a jeho JZD Slušovice? To byl přímo propagandistický triumf komunistického režimu, který by bez krytí nejdůležitějších struktur komunistického režimu nemohl existovat.

Vyznamenání by prezident také mohl požadovat nazpět kupříkladu od Karla Srpa, který byl v letech 1979 až 1982 evidován jako agent StB. Jakkoliv později s ním StB spolupráci přerušila pro nespolehlivost, náš nově nekompromisní prezident by se s tím jistě nespokojil.

A co Zbyněk Zbytek, alias Zemanův „nový Šlouf“, jak se mu někdy přezdívá? Ten byl ještě v roce 1989 velitelem tankového pluku. Jmenoval by náš, lustračním virem náhle zasažený prezident, profesorem jeho?

Zdá se prostě, že prezident Zeman ve funkci zraje jako dobré antikomunistické víno, takže by se možná po skončení svého mandátu mohl ucházet o funkci ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Informace o minulosti lidí, jako jsou dva docenti, kteří prý kolaborovali s bývalým režimem, by pak nemusel čerpat z tisku, popřípadě od Jiřího Ovčáčka, který bude nejspíš tak jako tak nejspíš do konce života zaneprázdněn hledáním problematického textu Ferdinanda Peroutky.

Otázkou také je, zda nově nalezená nekompromisnost prezidenta vůči údajným protagonistům bývalého režimu neohrozí jeho výborné vztahy s Ruskou federací. Vždyť prezident Putin je bývalým plukovníkem KGB, a to je panečku jiné kafe než dva čeští docenti.

Musíme jen doufat, že nějaký Vyvadil nenavrhne Putina na vysoké státní vyznamenání. Ještě před několika dny se mohlo zdát, že by mu Zeman klidně udělil Řád Bílého lva, ale teď, když se z našeho pan prezidenta stal principiální bojovník s komunistickými kolaboranty, by z toho všeho mohl být pěkný skandál.