Abych byl co nejstručnější: já tvrdím, že by nějakým způsobem odpovědni být měli, on že ne. Na rozdíl ode mě má můj známý právnické vzdělání, ovšem náš spor není veden přímo o právní kvalifikaci, ale o princip. A ještě pro upřesnění, Čtvrtníčka s Potměšilem máme oba rádi a nic zlého jim nepřejeme.

Herci v dobrém, ba dokonce dobročinném, úmyslu, neboť šlo o charitativní projekt, zastavovali pod dohledem kamery auta, převlečeni za policejní hlídku. Ptali se pak řidičů, zda jsou ochotni přispět na charitu. Policejní kontrola ovšem nenechá chladným nikoho a jeden z řidičů v průběhu perlustrace zkolaboval. Lékaři měli co dělat, aby ho zachránili.

Obvodní soud pro Prahu 6 vyměřil loni hercům podmíněné tresty za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadů. Tedy de facto za to, že se vydávali za policisty. To je asi to poslední, co bych jim - v kontextu jejich herecké úlohy - vyčítal. Jde o jiný problém. Zda dotyční věděli, co dělají, a byli připraveni nést za to odpovědnost.

Debata s přítelem právníkem se nám ve finále scvrkla na problém, zda je možné stíhat člověka za to, že na druhého udělá nečekaně „baf“ a dotyčný strachy umře. Opět tvrdím, že ano, oponent nesouhlasí.

I když abstrahuji od právní kvalifikace, neúmyslný trestný čin může spáchat i člověk zachovalý, ba dokonce veskrze čestný.

Americký metalový zpěvák Randy Blythe stál předloni před Městským soudem v Praze kvůli tomu, že tři roky předtím při koncertu shodil z pódia fanouška, který tam vylezl. Aniž by mu chtěl ublížit, přirozeně, jak ostatně uznal i soud. Devatenáctiletý hoch ovšem na následky zranění zemřel.

Státní zástupce Blytha obžaloval z úmyslného ublížení na zdraví s následkem smrti, kde hrozí až desetiletý nepodmíněný trest. I v Blythově případu zvítězil prý zdravý rozum, když byl obžaloby zproštěn, což znamená, že je zcela nevinný. Můj známý označuje žalobce za blázny, já mám problém.

Zaviní-li někdo – a to i neúmyslně – těžkou zdravotní újmu nebo i smrt druhého, měl by být alespoň uznán vinným. Bez ohledu na třeba i minimální nebo symbolický trest.

„Ten čin jsme páchali v dobré víře,“ řekl Čtvrtníček novinářům, když ho s kolegou tento týden soud osvobodil.

Už mám vymyšlený symbolický trest. Jeho výrok bych nějakým způsobem vklínil do České sody.