Ačkoli výsledky těchto voleb jsou závislé především na místních podmínkách, většina komentátorů se shoduje, že je ovlivnil i propad Obamovy popularity na 40 %. U amerických prezidentů je to sice v polovině druhého mandátu obvyklé, ale ne bez negativního vlivu.

S Barackem Obamou byla spojována světlá budoucnost. Nastoupil s rozhodnutím skončit s jaderným vyzbrojováním a s resetem ve vztazích s Ruskem. Chtěl skončit válku v Iráku a v Afghánistánu. Oslnil tím i výbor pro udělování Nobelových cen, že dostal cenu míru. Převážilo mínění, že předčasně, nyní proč vůbec. Stejně jako Evropská unie.

V Obamově záři se dvakrát zaskvěla i Praha. Čechy potěšil alespoň tím, že v nočním telefonickém rozhovoru s premiérem Janem Fischerem razantně ukončil záměr dislokovat u nás radiolokátor americké protiraketové obrany.

Jinak myšlenka jaderného odzbrojení upadla v zapomnění a reset s Ruskem se ukrajinskou krizí změnil v nepřátelství. Obama sice skončil s intervencí do Iráku, ale tak nešťastně, že se zrodil tzv. Islámský stát. I do Afghánistánu jsou spojenečtí vojáci vysíláni dál, i když rok od roku jejich pobyt v této zemi ztrácí smysl.

Obamovu energii v podstatě vyčerpávaly vnitropolitické a ekonomické problémy. Zdravotnická reforma se mu zdařila jen zčásti. Státní dluh převýšil roční míru HDP.

Jiří Pehe před lety napsal, že „Obama je … obětí celkové atmosféry zmaru, která převážila ve světě, a v Americe dvojnásob, po nástupu ekonomické krize… amerického věku úzkosti“. Zřejmě narážel na jeden verš ze Shakespearova Richarda III. The winter of our discontent, který John Steinbeck použil jako název svého románu Zima naší úzkosti.

Je jisté, že výsledky voleb významně zkomplikují dokončení Obamova mandátu. Ale nejen to, zkomplikují i potenciální prezidentskou kandidaturu Hillary Clintonové, která i přes kritické postoje byla s Obamou úzce politicky spjata. Zvláště bude-li stát tváří v tvář možnému republikánskému kandidátovi Randovi Howardu Paulovi. Ten se netají izolacionistickou orientací. Možná by na ni Američané po málo úspěšných intervencích mohli slyšet.