Hlavní obsah

VIDEO: Spoře oděné tanečnice rozjely karneval v Riu

Starosta brazilského Ria de Janeiro César Maia v úterý oficiálně zahájil tradiční karnevalové oslavy, když předal klíče od města králi Momovi, jenž tyto oslavy symbolizuje. Vyvrcholením karnevalových radovánek bude na přelomu týdne přehlídka škol samby.

VIDEO: Spoře oděné tanečnice rozjely karneval v Riu

Král Momo oficiálně převzal vládu nad městem, jemuž bude po celý týden až do Popeleční středy vládnout hudba, tanec, šílenství, spoře oděná těla tanečnic a tanečníků a umění hudebníků.

Alex Silveira Silva, nynější vládce města, pro klíče přijel v kočáru taženém koňmi v lijáku v doprovodu tří krasavic - královny a dvou princezen.

"Jakmile jsem předal klíč králi Momovi, všechny problémy, které město má, jsou nyní na jeho bedrech," prohlásil Maia. Na mysli měl například nízké platy státních zaměstnanců, jak se smíchem poznamenal. Král Momo musí být nejen tlustý - měl by vážit aspoň 120 kilogramů, ale musí mít také šarm a osobnost a samozřejmě musí ovládat sambu.

Statisíce turisů

Navzdory zahájení karnevalového veselí se ale ve městě pracuje dál, alespoň na některých pracovištích - zůstávají otevřené vládní úřady, banky i různé podniky.

Úřady předpokládají, že na letošní veselí se do Ria sjede kolem 700 000 turistů. Na jejich bezpečnost bude dohlížet nejméně 9000 policistů. Nebude chybět ani bezplatná distribuce prezervativů.

Karnevaly, i když o něco méně okázalé, ale rozhodně ne méně veselé, se konají i v dalších městech po celé Brazílii. Končí obvykle až v noci na Popeleční středu, někde přes protesty církve pokračují i dál.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků