Hlavní obsah

V rumunských Karpatech je na prodej hrad hraběte Drákuly

Zájemci o Drákulův hrad v rumunských Karpatech mají šanci. Středověká pevnost Bran u Brašova, která díky pověsti o krvežíznivém knížeti Vladovi a románovém hraběti Drákulovi představuje hlavní turistickou atrakci země, je od 2. července na prodej. Cena by podle newyorské kanceláře, kde se zájemci mohou hlásit, mohla přesáhnout více než 100 miliónů eur (asi 2,8 miliardy korun).

V rumunských Karpatech je na prodej hrad hraběte Drákuly

Hrad byl v roce 1948 zkonfiskován tehdejším rumunským komunistickým režimem. Loni byl předán dědici poslední majitelky památky, princezny Ileany, newyorskému architektu Dominicu Habsburgovi (69). Restituce však budí v Rumunsku značnou kritiku. 

Pevnost ze 14. století, postavená vysoko na skále na ochranu přístupu k nedalekému městu Brašov před útoky osmanských Turků, je spojená se středověkým knížetem Vladem Cepešem, jehož krutost inspirovala irského romanopisce Brama Stokera k vytvoření postavy upírského hraběte Drákuly.

Největší turistická atrakce v zemi ročně přivítá na 400 000 návštěvníků. Zhruba polovinu z nich přitahuje právě legenda. Ve skutečnosti kníže ze svých nepřátel krev nevysával, ale nechával je zaživa narážet na kůl. Nicméně pověsti o Drákulovi dodnes živí místní obchodníky. 

Vysoké náklady na provoz

Habsburg podepsal dohodu, v níž slíbil, že hrad ponechá po dobu tří let otevřený pro návštěvníky. Později nabídl, že ho prodá zpět rumunským úřadům za skoro 60 miliónů eur (1,7 miliardy korun). Ale Rumunům, jakkoli by atrakci rádi získali zpět, se to zdálo moc a byli ochotni zaplatit nejvýše čtvrtinu požadované částky. 

Po restituci hradu se vynořily pověsti, že by Habsburkové mohli prodat "Drákulův" hrad hotelovému řetězci, který by prý v okolí vybudoval zábavný park o legendárním upírovi. Ve skutečnosti nutí někdejší vladaře k prodeji příliš vysoké náklady na údržbu takového sídla. 

"Habsburkové se nevyznají ve vedení muzea," řekl Michael Gardner, šéf newyorské společnosti Baytree Capital, zastupující majitele nemovitosti. Hrad by podle něj mohl být prodán za více než 100 miliónů eur, ale podmínkou rodu je, aby se kupec zavázal, že o památku bude pečovat s náležitou péčí a úctou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků