Hlavní obsah
Závody dračích lodí se konaly v Přerově letos už posedmé. Foto: Jiří Růžička, Právo

V Přerově závodily lodě s dračími hlavami

Více než padesát posádek závodilo od sobotního rána na kánoích s dračími hlavami a ocasy na Laguně v Přerově. Závody doprovázelo hlasité bubnování, které udávalo rytmus pádlování. Závody dračích lodí přilákaly tisíce diváků.

Závody dračích lodí se konaly v Přerově letos už posedmé. Foto: Jiří Růžička, Právo
V Přerově závodily lodě s dračími hlavami

Festival dračích lodí se v Přerově uskutečnil již posedmé a patří mezi největší sportovní akce v regionu. Jen závodníků je přes 1300. „Na lodi je celkem 20 pádlujících, jeden bubeník a jeden kormidelník. Kromě nich mají týmy i své náhradníky,“ uvedl hlavní pořadatel závodu Zbyněk Zbytovský ze sportovního klubu Moravian Dragons.

Rituál pro bubeníky

Dračí lodě jsou dlouhé 12,5 metru s hmotností zhruba 300 kilogramů. „Nejdůležitější je, aby všichni na lodi pádlovali ve stejný okamžik. Důležitý je tak bubeník, který udává rytmus. Dokáže je i vyhecovat,“ řekl Zbytovský.

Na dračích lodích závodilo od sobotního rána v Přerově více než 1300 nadšenců. Rytmus pádel určovali bubeníci.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Dračí lodě lákají především party kamarádů či větší kolektivy. Na vodu se tak v Přerově vydaly kolektivy škol, čistě ženské posádky dračic, družstva dobrovolných hasičů, kluby přátel z některých hospůdek, či třeba reprezentace přerovského magistrátu.

Na dlouhých kánoích pádlovali studenti, kamarádi z hospod, dobrovolní hasiči, nebo třeba ženské posádky dračic a tygřic jako o život.

Foto: Jiří Růžička, Právo

Závody čínských dračích lodí mají mytický základ v období před dvěma tisíci lety. Legenda podle ČTK vypráví o básníku, válečníkovi a filozofovi, který spáchal kvůli zármutku nad tehdejší korupcí sebevraždu skokem do řeky Milo. Když se o tom doslechli jeho přátelé, vypluli na svých rybářských lodích po řece a hledali jeho tělo. Aby zaplašili dravé ryby, bubnovali ve svých lodích a bušili do hladiny řeky pádly.

Od těch dob si Číňané každoročně připomínají smrt básníka slavností dračích lodí ve výročí jeho smrti, pátý den pátého čínského měsíce.

Před startem lze na chviličku draka osedlat na břehu.

Foto: Jiří Růžička, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků