Hlavní obsah
V pražské zoologické zahradě pokřtili 11. června slůně, které se narodilo počátkem dubna. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Trojská zoo pokřtila první slůně, které bylo počato v Praze. Jmenuje se Maxmilián

Pražská zoologická zahrada v sobotu pokřtila slůně, které se narodilo počátkem dubna. Malý sameček, který dostal jméno Maxmilián, se zapsal do historie zoo jako vůbec první slon, jenž v trojském areálu nejen přišel na svět, ale byl tam i počat. Jeho matkou je Janita, která do Prahy přicestovala ze Srí Lanky.

V pražské zoologické zahradě pokřtili 11. června slůně, které se narodilo počátkem dubna. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Trojská zoo pokřtila první slůně, které bylo počato v Praze. Jmenuje se Maxmilián

Při slavnostním křtu se malý Max projevil jako aktivní nezbeda — dováděl, hosty oslavy se snažil kopnout zadní nohou a pobíhal mezi nimi tak rychle, až si od jednoho z chovatelů vysloužil pár lehkých výchovných plesknutí přes zadek.

„Slůně si začíná zkoušet, co všechno zvládne a koho by mohlo jednou v hierarchii zařadit pod sebe. Není možné ho nechat, aby si na chovatele dovolovalo. Teď už má přes 170, takže vydá za dva dospělé chovatele slonů,” řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Na své královské jméno si Maxmilián teprve začne zvykat. „Naši sloni samozřejmě slyší na svá jména, i Maxmilián se to určitě v budoucnu naučí. Ale to je ještě běh na hodně dlouhou trať,” podotkl kurátor.

Návrhy zasílali lidé

Mládě slona indického vážilo po porodu 104 kilogramů, podle chovatelů je aktivní a dobře prospívá. Janita ho zplodila jako svého prvního potomka. Otcem slůněte je Mekong, který ještě před jeho narozením odešel do zoo v holandském Emmenu.

Návrhy na jméno pro malého slona zasílali lidé v rámci soutěže, v níž mohli vyhrát komentovanou prohlídku Údolí slonů nebo možnost vyrobit si vlastnoručně papír ze sloního trusu. [celá zpráva]

Vůbec první sloní mládě — samička Sita — se v Praze narodilo před třemi lety. Slonice Donna ovšem tehdy do pražské zoo přišla už ve vysokém stadiu březosti. Dalšího přírůstku by se chovatelé mohli dočkat už letos na podzim, kdy by měla rodit Janitina nevlastní sestra Tamara.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků