Hlavní obsah

Třetí turista poletí do kosmu

Na svou první cestu do vesmíru se má 1. října vydat třetí kosmický turista, Američan Gregory Olsen (59). Byl už přihlášen na start v dubnu letošního roku, tehdy však milionáři lékaři let zakázali. Cesta na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) s ruskou agenturou Roskosmos ho přijde na 20 miliónů dolarů (asi 800 mil. Kč), napsal deník Izvestija.

Třetí turista poletí do kosmu

"Utracené peníze se mé společnosti vyplatí. Hodlám připravit vzdělávací program pro školáky a studenty. Z oběžné dráhy budu mít telemost s americkými studenty a to zvýší jejich zájem o technické vědy," zdůraznil Olsen. Po návratu hodlá o své cestě do vesmíru přednášet.

Na rozdíl od svých dvou předchůdců Dennise Tita (USA) a Marka Shuttlewortha (JAR), kteří cestu do vesmíru pojali jako extrémně drahou dovolenou, je Olsen vědec a spolumajitel společnosti Sensor Ltd., která vyrábí optické a infračervené přístroje pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Sám budoucí kosmický výletník má na svém kontě 12 patentů a napsal přes stovku odborných prací. O cestě do vesmíru snil od té doby, co v roce 1957 vzlétl první sovětský Sputnik a o čtyři roky později obletěl Zemi i první člověk, Jurij Gagarin. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků