Hlavní obsah
Naháči vytvořili největší uměleckou instalaci svého druhu v Británii.

Tisíce lidí se svlékly donaha a nabarvily na modro kvůli umění

Ulice anglického městečka Kingston upon Hull (zkráceně pouze Hull) zaplavily v sobotu tisícovky naháčů nabarvených v různých odstínech modré. Americký fotograf Spencer Tunick tu vytvořil jednu ze svých slavných instalací.

Naháči vytvořili největší uměleckou instalaci svého druhu v Británii.
Tisíce lidí se svlékly donaha a nabarvily na modro kvůli umění

Umělecký počin nese název Sea of Hull neboli Hullské moře, proto byli protagonisté nabarveni na modro, aby se vytvořila iluze mořských vln. Akce se zúčastnilo 3200 lidí a vznikla z ní série fotografií. První byly pořízeny v Queens Gardens, kde se účastnici postavili do kruhu, ten měl ztvárnit vodu kolem lodního kormidla.

„Je to jeden z nejhezčích projektů, který jsem kdy dělal a bylo inspirativní do něj zahrnout námořní dědictví města,“ sdělil Tunick pro portál Hull Daily Mail.

Fotograf Spencer Tunick dává lidem instrukce.

Foto: Profimedia.cz

Umělecké instalace se zúčastnili lidé různých věkových kategorií. Jednou z nejstarších účastnic byla osmdesátiletá Američanka Stephane Janssenová, která pro Tunicka pózovala již dvacetkrát, poprvé v 64 letech.

Foto: Profimedia.cz

„Když jsme o projektu v dubnu informovali, ani ve snu nás nenapadlo, kolik lidí o něj bude mít zájem. Počty přihlášených každým dnem rostly,“ uvedla kurátorka Kirsten Simisterová. Výsledné fotografie budou vystaveny v městské umělecké galerii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků