Hlavní obsah
 

Sloní rodinka v Keni uvázla v bahně, záchranná operace měla šťastný konec

Záchranná operace samice a dvou mláďat slona afrického se odehrála začátkem července v keňském Isiolo County. Sloní rodinka tam uvázla v bahně a vymanit je musela skupina záchranářů. Na svobodu se vysílení chobotnatci dostali zhruba po dvou hodinách týmové práce. Záběry z akce zveřejnila v pátek agentura Caters News.

 
Sloní rodinka v Keni uvázla v bahně, záchranná operace měla šťastný konec

Záchrannou operaci se šťastným koncem vedl čtyřiatřicetiletý veterinář a ochránce přírody Kieran Avery, jenž má s vysvobozováním slonů bohaté zkušenosti. Dle jeho slov na uvázlou samici a dvě mláďata v bahně u vodní nádrže upozornila tamní komunita.

„Domníváme se, že samice nebo jedno z mláďat do bahna spadlo první a ostatní se jej snažili vysvobodit, neboť jsou si velmi oddaní. Skončilo to ale tím, že v bahně uvázli všichni,“ tvrdí veterinář.

Záchrana trvala dvě hodiny a vyžadovala pečlivé plánování celého záchranného týmu. Proces zahrnoval umístění pásů takovým způsobem, aby traktor mohl zvířata vytáhnout bezpečně z bahna a zároveň aby žádný ze slonů na nikoho nezaútočil.

„Naštěstí nebyl žádný slon zraněn, všichni byli jen vyčerpaní. Přemístit je všechny najednou vyžadovalo velké úsilí. Nemohli jsme je vytáhnout postupně jednoho po druhém, protože ti ostatní by se nás snažili popadnout chobotem,“ popisuje Avery.

Zvedali se postupně

„Ten nejmenší ze skupinky vstal ihned, neměl s tím vůbec žádné potíže. Staršímu mláděti to trvalo zhruba 10 minut a samici ještě dýl, 20 až 25 minut. Mláďata z místa odešla spolu a matka je následovala zhruba o 15 minut později. Našli se velmi rychle, dokážou komunikovat na velkou vzdálenost,“ vysvětluje Avery.

„Celkově vzato to byla opravdu úspěšná mise. Jedna věc, kterou je třeba zdůraznit, je týmové úsilí. Je opravdu pozitivní, že komunity hlásí, když sloni někde uváznou namísto toho, aby je utratili. Ukazuje to velký příslib pro jejich ochranu v Keni,“ dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků