Hlavní obsah
 

Sedmnáctiletá panda porodila dvojčata

Ve washingtonské zoo se v sobotu narodila pandí dvojčata. Sedmnáctiletá samice Mei Xiang je po umělém oplodnění přivedla na svět během několika hodin. Pohlaví mláďat ošetřovatelé zatím nezjistili.

 
Sedmnáctiletá panda porodila dvojčata

První se narodilo v 17:34 východoamerického času (23:34 SELČ) a druhé o zhruba čtyři a půl hodiny později ve 22:07 (4:07 SELČ). „Všichni jsme uchváceni z toho, že Mei Xiang porodila. Mládě je zranitelné a takto malinké, ale my víme, že Mei je skvělá matka," řekl ředitel zoo Dennis Kelly po prvním porodu.

Mei Xiang už dříve porodila dvě živá mláďata, samečka Tai Shan v roce 2005 a samičku Bao Bao v roce 2013. Tehdy porodila i další mládě, rovněž samičku, ale dvojče přišlo na svět už mrtvé.

Mei Xiang byla tentokrát uměle oplodněna směsí spermií dvou samců pandy velké, čínského samečka Chuej-chuej a Tian Tiana z washingtonské zoo.

Ve washingtonské zoo se narodila pandí dvojčata.

Foto: Pamela Baker-Masson, ČTK/AP

Personál zoo ponechává pandu a její potomky v soukromí, pokud by se vyskytly náhlé komplikace, ihned by zakročil.

Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1600, dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Pro pandy je typická velmi slabá porodnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků