Hlavní obsah

Po dálnici D1 jel několikametrový mamut

Přes tři metry vysoký proutěný mamut byl v pondělí k vidění na dálnici D1. Přemisťoval se totiž z Lhůty u Tymákova do města rekordů a kuriozit Pelhřimova. Tam zaujal místo ve stálé expozici s názvem Zlaté české ručičky.

Po dálnici D1 jel několikametrový mamut

Proutěný mamut je dílem Jaroslava Šefla a měří více než tři metry, je zhruba sedm metrů dlouhý a váží přibližně půl tuny. Vzhledem k těmto rozměrům byla k převozu zapotřebí specializovaná firma, která má už zkušenosti například s převozy dinosaurů do DinoParků.

„Nakládka probíhala vcelku dobře, i když jsme si mysleli, že hlavně upevnění mamuta bude náročné. Trasa po dálnici probíhá bez větších problémů, akorát řidiči zpomalují a chtějí si to fotit,“ popsal Novinkám řidič Martin Kovář.

Mamut ujel trasu Plzeň-Praha-Pelhřimov po dálnici D1

Foto: Aneta Lednová, Novinky

Nakládka začala v sedm hodin ráno ve Lhůtě u Tymákova na Plzeňsku. Na 33. kilometru ve směru na Brno následovala menší přestávka a kontrola upevnění mamuta. Příjezd do Pelhřimova se uskutečnil mezi 13. a 14. hodinou. Mamut tak úspěšně zvládl zhruba 200 kilometrů dlouhou cestu.

Trasa z Lhůty u Tymákova do Pelhřimova

Foto: Mapy.cz

Sedmašedesátiletý autor tvořil dílo tři čtvrtě roku. „Strávil jsem na něm 700 hodin práce. Jako předloha mi posloužil obrázek kostry mamuta, kterou našli nedávno na Sibiři. Je vyztužený železnými trubkami a drátěným pletivem. Proutky jsem proplétal pomocí speciální jehlice. Nejprve jsem vyrobil jednotlivé části těla a ty pak z lešení pospojoval k sobě. Nejhorší bylo dát dohromady krk s plecí. Na tom jsem se nejvíce vyvztekal,“ vzpomínal Šefl. Hotové dílo pak nastříkal speciální konzervačním lakem, aby se nerozpadlo.

Dosahuje výšky 373 cm a váží více než 500 kg

Foto: Aneta Lednová, Novinky

Jaroslav Šefl převezme 11. června za své dílo v rámci programu Mezinárodní festival Pelhřimov - město rekordů ocenění Kuriozita roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků