Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

Unikátní socha jezdce na skateboardovém prkně ozdobila před několika dny sportovní areál v plzeňské čtvrti Slovany. Dílo, jehož slavnostní odhalení je připravené na tuto sobotu, zaujme nejen zcela ojedinělým námětem, ale i výškou. Hlava sportovce shlíží z více než osmi metrů.

Foto: Jiří Smutný
Plzeň zastínil obří skejťák

Samotná postava se skateboardem měří dva a půl metru, zbytek připadá na podstavec představující nájezdovou rampu. Ten budou ještě moci podle svého vkusu vyzdobit sprejeři.

"Jsem rád, že to mám za sebou. Skejťák pro mne znamenal čtrnáct měsíců práce," řekl autor skulpultury, plzeňský sochař Václav Česák, kterého inspiroval jeho vlastní syn.

"Vyskytl se bezpočet technických problémů, hlavně při vymýšlení bezpečného ukotvení sochy. Museli jsme zohlednit třeba to, že leží v zátopovém území," podotkl.

Socha z antikorového plechu podle Česáka vyšla zhruba na 1,5 miliónu korun. "Z toho přibližně 1,370 miliónu padlo na materiál, zbytek je moje režie. Na materiál jsem získal sponzorský dar ve výši jednoho miliónu korun, ostatní finance zajišťuje slovanská radnice z příjmů z reklamních cedulí umístěných pro tento účel přímo v areálu," uvedl Česák.

Smíšené reakce

Samotní skejťáci mají na svého plechového kolegu rozdílné názory. "Je to bomba, fakt. Nic podobného jsem ještě neviděl," ocenil neobvyklý monument asi dvanáctiletý borec, který v pondělí krotil své prkénko na nedaleké U-rampě.

Jeho asi o pět let starší kamarád ale jen opovržlivě mávl rukou: "K čemu socha. Kdyby za ty prachy raději postavili další překážky."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků