Hlavní obsah
Místo, kde vyroste nová hráz Foto: Pavel Jaňurek

Planetka sleduje Neptun

Astronomové objevili objekt obíhající okolo Slunce po obdobné dráze jako planeta Neptun. Toto neobvyklé těleso je druhem planetky typu Trojan, který byl popsán v souvislosti s planetou Jupiter, s níž tyto objekty sdílejí stejnou oběžnou dráhu.

Místo, kde vyroste nová hráz Foto: Pavel Jaňurek
Planetka sleduje Neptun

Oběžná dráha tohoto objektu známého jako 2001 QR322 je velmi stabilní a předpovědi jeho trajektorie do budoucnosti říkají, že může sdílet společnou dráhu s planetou Neptun po nejméně jednu miliardu let. Jde o první nález Trojanu v souvislosti s Neptunem. "Dlouho se předpokládalo, že Trojany Neptunu existují, a je potěšující konečně vědět, že tomu tak je," řekl člen výzkumného týmu z Kalifornské univerzity v Berkeley Eugene Chiang.

První Trojan spojovaný s planetou Jupiter byl objeven v roce 1906 a dosud je známo asi 1600 takovýchto objektů. Avšak až do objevení objektu 2001 QR322 nebyly potvrzeny objekty typu Trojan spojované s dalšími velkými planetami. Trojany byly dosud definovány jako planetky pohybující se v libračních centrech soustavy Slunce-Jupiter. Objekt 2001 QR322, který má podle odhadů asi 230 kilometrů v průměru, byl nalezen při průzkumu vnější sluneční soustavy teleskopy ve Spojených státech a v Chile, jejichž provoz financuje americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA).

Vědci jej poprvé objevili 21. srpna 2001 hluboko na digitálních zobrazeních pořízených čtyřmetrovým teleskopem Blanco v observatoři Cerro Tololo v Chile. Asi rok však trvala sledování výpočtů jeho oběžné dráhy, aby se dokázalo, že se jedná o Trojan Neptunu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků