Hlavní obsah
Muzeum Českého krasu se zvláště o víkendech stává oblíbeným turistickým cílem Foto: Patrik Pařízek

Nové mikroby nezabilo ani 121 stupňů Celsia

Kmen 121, nový druh mořských mikrobů, kteří mohou žít a růst v teplotě 121 stupňů Celsia, objevili američtí vědci z Massachusettské univerzity. Své závěry publikovali v posledním čísle odborného časopisu Science, v němž poukázali na to, že jde o jediný známý organismus, který je schopen přežít tak vysoké teploty.

Muzeum Českého krasu se zvláště o víkendech stává oblíbeným turistickým cílem Foto: Patrik Pařízek
Nové mikroby nezabilo ani 121 stupňů Celsia

Mikrob, jenž je asi stokrát menší než zrnko písku, patří k starobylé skupině organismů, která připomíná bakterie, známá pod názvem archae a nezabije ho ani deset hodin v autoklávu (proces sterilizace chirurgických nástrojů).

Jde o "pozdrav" starý miliardy let

"Při 121 stupních mikrobi nejenom přežívají, ale ještě se rozmnožují," řekl BBC Kazem Kashefi, mikrobiolog z Massachusettské univerzity. "Dobrá zpráva je, že mikrob není zdraví škodlivý," dodal s tím, že k životu používá místo kyslíku železo.

Vědci kmen 121 našli v hydrotermálních pramenech, které vyvěrají na dně Tichého oceánu. Tyto oblasti jsou plné podivných forem života, jako například obřích mlžů a červů. Experti se domnívají, že kmen 121 může připomínat primitivní organismy, které na Zemi žili před čtyřmi miliardami let, kdy byl žhavý povrch planety decimován meteority.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků