Hlavní obsah

Němci jsou prý v Evropě nejchytřejší

Němci jsou nejinteligentnějším národem Evropy daleko před Brity, o Francouzích a Španělech ani nemluvě. Soutěžit s nimi mohou jen Nizozemci a Poláci. Napsala to agentura AFP s odvoláním na měření průměrného inteligečního kvocientu (IQ) evropských národů, které provedl profesor Ulsterské univerzity Richard Lynn.

Němci jsou prý v Evropě nejchytřejší

Ve studii, jejíž závěry zveřejnil také britský lit The Times, profesor zjistil, že Němci mají průměrný inteligeční kvocient 108 a tím o jeden bod předbíhají Nizozemce a o dva Poláky. Za nimi jsou Švédové se 104 body a Italové se 102.

Britové dosahují hodnoty sta bodů, a mají tak jemný náskok před Španěly (98), ale pohodlně předbíhají Francouze (94), za kterými jsou na chvostu Bulhaři, Rumuni, Turci a poslední Srbové, u kterých agentura čísla inteligečního kvocientu neuvedla.

Profesor Lynn, který se zabývá srovnáváním inteligence národů po celém světě, proslul v roce 2005 kontroverzním závěrem, podle něhož muži mají v průměru o pět bodů vyšší inteligenční kvocient než ženy.

Vyšší britskou inteligencí pak vysvětluje vítězství britských zbraní nad francouzskými v četných válkách počínaje středověkem. "Je to neuznávaný historický zákon, že strana obdařená větším IQ obvykle vyhraje. Výjimkou je, když má podstatný početní nedostatek, jako tomu bylo u Němců po roce 1942," citovala agentura Lynna.

Důvodem k rozdílným IQ je podle Lynna klima. Lidé žijící v severských chladnějších oblastech mají objemnější mozek. Jak spočítali odborníci z Ulsterské univerzity, obyvatelé severní a střední Evropy disponují mozkem o průměrném objemu 1320 kubických centimetrů ve srovnání s 1312 kubickými centimetry obyvatel jižní a jihovýchodní Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků