Hlavní obsah
Nejdražší vydražená česká mince Foto: ČTK

Nejdražší vydraženou českou mincí se stal desetidukát z roku 1613

Nejdražší vydraženou českou mincí se v sobotu stal desetidukát z roku 1613. Minci z období vlády Matyáše II. na aukci společnosti Aurea numismatika v Praze koupil zájemce za 2,69 miliónu korun, řekl spolumajitel pořádající společnosti Roman Veselý.

Nejdražší vydražená česká mince Foto: ČTK
Nejdražší vydraženou českou mincí se stal desetidukát z roku 1613

Mimořádně vzácná zlatá česká mince pochází ze sbírky Huga Poláka. Vydražila se za 2,15 miliónu korun, konečná cena je včetně aukční přirážky. "Jednalo se o nejvýznamnější aukci v posledních deseti letech na našem numismatickém trhu, zájem o mince ze sbírky Huga Poláka ještě předčil naše očekávání," uvedl Veselý.

Například desetidukát z roku 1603 se v Konferenčním centru City prodal včetně přirážky za 2,5 miliónu korun, další desetidukát tentokrát z roku 1661 změnil majitele za 1,785 miliónu korun.

Sbírka Huga Poláka patří podle pořadatelů k tomu nejvýznamnějšímu, co bylo v České republice draženo. Jde o pětaosmdesátiletého sběratele s pohnutým osudem. Byl vězněn v Jáchymově, v roce 1964 se mu podařilo po několika neúspěšných pokusech o útěk emigrovat přes Francii do USA. "Přestože většinu sbírky získal v nejprestižnějších aukčních domech v zahraničí, rozhodl se pro prodej v Čechách," podotkl Veselý.

Aukci společnosti Aurea numismatika pokračuje i v neděli, kdy se budou dražit papírová platidla ze sbírek Zdeňka Netrvala a hasičské medaile sběratele Jaroslava Šilara. Více informací se nachází na www.aurea.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků