Hlavní obsah

Na území dnešního Peru žil obří tučňák vysoký 1,5 metru

Zkamenělé pozůstatky velkého pravěkého tučňáka objevili vědci v Peru. Oproti svým dnešním příbuzným však zjevně budil mnohem větší respekt. Vysoký byl totiž zhruba 1,5 metru a k dispozici měl 20 centimetrů dlouhý zobák ve tvaru dýky. Informovali o tom v nejnovějším čísle vědeckého časopisu Proceedings američtí vědci pod vedením Julie Clarkové ze Severokarolínské státní univerzity ve městě Raleigh.

Na území dnešního Peru žil obří tučňák vysoký 1,5 metru

Podle americké studie žili antarktičtí ptáci s černým peřím na Zemi o mnoho miliónů let dříve, než se dosud předpokládalo, a skvěle se jim dařilo dokonce i při tehdy panujících vyšších teplotách. Obrovský tučňák s latinským názvem Icadyptes salasi žil už před 36 milióny lety na jižním pobřeží dnešního Peru.

Samci největšího současného druhu tučňáka - tučňáka císařského - dorůstají do výšky nanejvýš 115 centimetrů. 

Jiný druh tučňáka, který vědci rovněž objevili v Peru, byl jen poloviční. Zato ale žil tento živočich s označením Perudyptes devriesi ještě o dalších šest milionů let dříve.

Nejnovější nálezy popírají dosavadní teorii, že se na souši nemotorní ptáci kdysi vyvinuli na Antarktidě a dnešním Novém Zélandě, a odtud se pak během necelých deseti miliónů let rozšířili směrem k rovníku. Překvapivý objev z Peru spíš nasvědčuje tomu, že tučňáci žili na severu Antarktidy o celých 30 miliónů let dříve, než se dosud předpokládalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků