Hlavní obsah

Na oběžné dráze Marsu je další sonda

K Marsu se blíží nejvyspělejší sonda, jaká kdy byla vyslána k nějaké planetě. Družice Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zahájila složitý a nebezpečný manévr, při němž by se měla dostat na oběžnou dráhu kolem rudé planety, uvedla agentura AFP.

Na oběžné dráze Marsu je další sonda

Satelit je vybaven přístroji, které by mu měly umožnit zaslat na Zemi  desetkrát víc dat, než kolik se zdařilo všem předchozím sondám dohromady. Na cestu vyrazil v srpnu.

Nejožehavější fáze přiblížení k Marsu družici vážící přes dvě tuny čeká v pátek, kdy by se měla dostat na orbitu. V půl jedenácté večer středoevropského času se motory na 27 minut  automaticky zapnou kvůli snížení rychlosti o 20 procent na asi 14 000  kilometrů za hodinu, čímž by mělo být umožněno přitahování sondy  gravitačními silami planety.

Dostat se na orbitu Marsu se nezdařilo dvěma třetinám všech pozemských  družic, které tam byly vyslány, připomněla agentura Reuters. "Jsme vzrušeni příletem Mars Reconnaissance Orbiter... Můj srdeční tep však  stoupá z jiného důvodu," řekl v narážce na nebezpečný manévr Fuk Li, který  je programovým manažerem NASA v pasadenském středisku.

Pokud se kosmickému aparátu podaří dostat do plánované výše na oběžné dráze, což by mělo zabrat zhruba sedm měsíců, mohl by během dvouleté mise pro vědce získat množství důležitých dat a informací o planetě.

U Marsu jsou nyní tři sondy

Hlavním cílem je, aby NASA mohl určit nejvhodnější místa, na nichž by mohly přistát roboty a jednou snad i kosmonauti. Experti si také slibují informace o tom, zda a jak se na planetě někdy v minulosti vyskytovala voda.

Na oběžné dráze Marsu nyní pobývají tři sondy - americké Mars Global Surveyor a Mars Oddyssey a evropská Mars Express. Na povrchu rudé planety také stále pracují americké roboty Spirit a Opportunity.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků