Hlavní obsah

Makedonka se dočkala pasu ve 109 letech

Až do 109 let si musela počkat na svůj první pas občanka Makedonie. Úřady jí cestovní doklad nechtěly dvacet let vydat, protože nikdo neznal přesné datum jejího narození. Maria Kostova se narodila 7. února 1898, jenže o tom na matrice neexistují důkazy.

Makedonka se dočkala pasu ve 109 letech

Tamní úřady všechny záznamy o jejím příchodu na svět v minulosti zničily nebo ztratily. O pas si Maria požádala před více než dvaceti lety, těsně po své osmdesátce.

Tehdy jí úředníci ještě jako občance Jugoslávie slíbili, že doklad vystaví, až naleznou záznam o jejím narození. A tak Kostova čekala do svých 109 let a na svou žádost už dávno zapomněla.

Kdo by taky po dvaceti letech čekal, že mu vydají pas, o který žádal ještě za jiného režimu a státního zřízení. Jenže úředníci si vzpomněli s tím, že se jim až teď podařilo matriční záznam najít. Doklad jí úředníci předají slavnostně v únoru u příležitosti jejích 110. narozenin.

„Je to krásné překvapení. Teď už musím jen přemýšlet nad tím, kam pojedu na dovolenou, abych ho využila,“ citoval stařenku britský server Ananova.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků