Hlavní obsah

Dánský výtvarník nabízí knedlíčky z vlastního tuku

Provokující chilsko-dánský umělec Marco Evaristti v galerii v dánském Aalborgu nabízí k prodeji desítku polévkových knedlíčků připravených z vlastního tuku a balených s jeho fotografií. Jedno balení prodává za 4390 dolarů, což je asi 100 tisíc korun.

Dánský výtvarník nabízí knedlíčky z vlastního tuku

Evaristti pro výrobu knedlíčků využil tuk, který mu byl odebrán při liposukci. Tu si nechal provést právě proto, aby mohl připravit neobvyklé knedlíčky. Několik jich zkonzumoval při happeningu a zbytek "zakonzervoval" a překřtil je na "kuličky z Markova tuku". Umístil je v instalaci neonových trubek v aalborgské galerii.

Knedlíčky s cedulkou "Sněz mě, jsem umění" jsou jen další položkou na seznamu kontroverzních uměleckých projektů Evaristtiho, který se v roce 1963 narodil v Chile, ale od roku 1985 se usadil v Dánsku.

K jeho "kouskům" patří například výstava obrazů malovaných heroinem, kokainem a krví infikovanou virem HIV nebo jiná výstava, na níž mohli návštěvníci kdykoliv zmáčknout tlačítka mixérů, v nichž byly zlaté rybičky. Tisíci litrů potravinářské červeně také předloni nabarvil jeden grónský ledovec.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků