Hlavní obsah

Čuníci a tři selátka. Číňané díky poštovním známkám tuší změnu rodinné politiky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čínská poštovní známka, na níž je zachycena prasečí rodina se třemi selátky, vyvolala debatu, zda vláda neplánuje uvolnit rodinnou politiku. Informovala o tom agentura Reuters. V roce 2016 Čína povolila městským párům mít dvě děti, čímž skončila politika jednoho dítěte nastolená v roce 1979. Této změně, k níž došlo v lunárním roce opice, tehdy obdobně předcházelo vydání známky s opičí rodinou se dvěma opičátky.

Foto: Reuters

Nová čínská známka pro mnohé představuje předzvěst změny rodinné politiky.

Článek

Podobu známky, která bude vydána příští rok, tedy v roce v prasete, zveřejnila v pondělí na svém webu Čínská pošta. Před rozesmátými prasečími rodiči stojí hned trojice veselých selátek.

Mnoho Číňanů z podoby známky na sociálních sítích vyvozuje, že vláda chce dosáhnout početnějších rodin. V průběhu letošního roku se v médiích objevily zprávy, že čínská státní rada, která plní funkci vlády, zvažuje zrušení veškerých omezení ohledně počtu potomků.

Podle dostupných údajů se v roce 2016 narodilo jen o milión více dětí než v roce 2015. Fakt, že se změna rodinné politiky ihned markantněji neodrazila na porodnosti, bývá zdůvodňováno tím, že politika jednoho dítěte způsobila nynější nedostatek žen plodném věku. Rodiče upřednostňovali syny, a tak nezřídka docházelo k zabíjení novorozených dívek.

V roce 2017 žilo v Číně o 33 miliónů více mužů než žen. K pomalému nárůstu porodnosti patrně přispěly i vysoké životní náklady a nákladná péče o děti.

Reklama

Výběr článků

Načítám