Čeští bezdomovci druhým dnem bojují na MS ve fotbale

Novinky, Jakub Kynčl

KODAŇ

Těsnou prohrou se uvedli v neděli čeští reprezentanti na MS bezdomovců ve fotbale, které se koná v dánské Kodani. Podlehli výběru Mexika o jedinou branku 5:6. Nepříznivou bilanci ovšem napravili v pondělí odpoledne, kdy vyprovodili celek Rakouska vysoko 10:1. Turnaj se hraje na hřišti 16 x 22 metrů s mantinely ve složení brankář a tři hráči v poli. Zápas trvá 2 x 7 minut. Hra je dynamická a fyzicky velmi náročná.

Českou republiku na šampionátu reprezentuje tým FC Sananim, který se stal vítězem národní kvalifikace a v souboji s dalšími pěti celky se probojoval až k cestě do dánské Kodaně.

Osmičlenné mužstvo je sestaveno především z klientů občanského sdružení Sananim, tedy mužů, kteří se úspěšně vyléčili z drogové závislosti. Tým pak ještě doplnil jeden hráč Armády spásy.

V prvním zápase se naši reprezentanti utkali s Mexikem a přestože několikrát vedli o gól, nakonec prohráli 5:6 gólem, který padl doslova v poslední vteřině. Tým to ale nezlomilo a v klání s Rakušany si mohli naši fotbalisté pořádně zchladit žáhu. Během prvních dvou minut zápasu skórovali hned třikrát a zápas dovedli do klidného vítězství 10:1.

V JAR to bylo loni skvělé

"Prostřednictvím fotbalu chceme ukázat naši práci v jiném světle. Při fotbalovém zápase hráči ani fanoušci neřeší, zda fotbalista žije na ulici nebo bral drogy," řekl Jiří Richter, výkonný ředitel občanského sdružení Sananim.

Minulý rok hráči FC Sananim obsadili na Homeless World Cupu v JAR v konkurenci 48 národních týmů 15. místo. "Atmosféra turnaje v Kapském Městě byla naprosto úžasná. Ani jsme nepotřebovali znát jazyky. Spojoval nás fotbal. Byla tam neuvěřitelně přátelská nálada a všichni jsme si rozuměli. Letos chceme náš loňský výsledek samozřejmě vylepšit," řekl kapitán mužstva Tomáš Dojava.