Slovenskými "vylepšeními" původních receptů většinou není nadšená ani v Bratislavě žijící lektorka italštiny Daniela Laudaniová. "Ty pizzy jsou dost často opravdu hrozné," přiznala Daniela, jež si svoji oblíbenou margheritu dopřává i dvakrát až třikrát týdně. "Buď mají moc silné těsto, nebo naopak příliš tenké, až mi to připadá jen jako nějaký předkrm," popisuje nedostatky rodačka ze Sicílie.

Problémem jsou podle Laudaniové nejen receptury, ale také suroviny. "Když tam (do pizzy) namísto mozarelly nastrouhají obyčejnou eidamskou cihlu, chuť je zákonitě jiná," vypráví Daniela, podle níž se sýr musí "táhnout." Nejhorší pizzu údajně jedla v Budapešti, byla to právě hawai s ananasem. "Myslela jsem, že to snad ani není možné," směje se a doporučuje vyrazit na tradiční italský pokrm do Neapole.

"Co mě úplně vyvede z míry, je, když mi dají na capuccino skořici," tvrdí temperamentní brunetka z Catanie. Italové, jichž na Slovensku oficiálně žije 370 a neoficiálně ještě více, obracejí oči vzhůru k nebi i nad špagetami se sýrem a kečupem, těstovinami s kakaem či mákem. Právě mák, který se v Itálii jako blízký příbuzný drogy neprodává, někteří nechtějí ani ochutnat.