"Ztratily naopak Mexiko a severní část Sibiře, a to kvůli suchu, resp. ochlazení", dodal.

"Růst rostlin se sice za uplynulých 18 let zvýšil o šest procent, ale lidstvo se za stejnou dobu rozrostlo o třetinu," upozorňuje jeho kolega Ranga Myneni z univerzity v Bostonu. "Tyto změny vůbec neznamenají, že by se obyvatelnost planety nějak zlepšila."

Amazonské plíce světa zbytněly

Největším překvapením jsou údaje o Amazonském pralese - přestože se tyto "plíce planety" kácením lesů neustále zmenšují, vyšší intenzitou růstu na zbývající rozloze se celková biomasa pralesa (součet hmoty listů, kmenů a kořenů) zvýšila. V celosvětovém měřítku šlo o 40 procent přírůstku.

Oteplování planetě prospívá

"Je to zřejmě důsledek zvýšení množství oxidu uhlíku, který brání tvorbě mraků a umožňuje tedy intenzivnější a delší sluneční svit," přiklonil se Nemani k pozitivní interpretaci vlivu hlavního tzv. skleníkového plynu. Oteplení, zpochybňované především oficiálními místy v USA, se tedy podle studie zadané americkým úřadem pro vesmír a kosmonautiku a ministerstvem energetiky zatím projevuje pozitivně. Změny v záporném smyslu zasáhly jen sedm procent sledovaných ploch.

Studie připomíná, že poslední dvě desetiletí patřila k nejteplejším obdobím v historii. Podle dalšího člena týmu, Charlese Keelinga ze Scrippsova oceánografického ústavu v kalifornském La Jolla, však stále není jasné, zda jde o krátkodobý výkyv nebo globální klimatickou změnu.