Britští vědci říkají, že včely a čmeláci využívají teplejší rostliny k udržení své tělesné teploty a k tomu, aby ušetřili energii. Studie pocházející od vědců z Cambridge university a Queen Mary College se objevila v prestižním magazínu Nature.

V testu, během kterého tým využil velké množství umělých a rozdílně zbarvených květin se zjišťovalo, zda mohou čmeláci používat barvy k rozpoznání teplejších květin. Čmelákům byly dány na výběr čtyři fialové květiny a čtyři o něco chladnější růžové květiny, které byly rozmístěny v náhodném pořadí. V prvním testu si vybralo teplejší rostliny 58% testovaných čmeláků. Když byl teplý nektar umístěn v růžových rostlinách, tak si je vybralo 61,6% testovaných čmeláků.

Stále se učí

Lars Chittka z londýnské univerzity Queen Mary College prohlásil, že testy ukázaly, že včely a čmeláci preferovali teplejší rostliny a byli schopni se naučit, které rostliny bývají teplejší dle jejich barev. Pokud ale nedostali žádný klíč, který by jim pomohl určit, která barva květiny souvisí s vyšší teplotou, tak v testu selhali. Dá se tedy říci, že se postupem času učí, které barvy souvisí s vyššími teplotami rostlin.