Podle zooložky Sáry Lourieové však jde o samostatný nový druh, již 33. z podobných obyvatel Pacifiku. "Ve srovnání s ostatními příbuznými je to čilé zvířátko," řekla Lourieová o koníčkovi, který dostal vědecké jméno Hippocampus denise po podmořském fotografovi Denisi Tackettovi.

Snímků tohoto druhu je však poskrovnu, protože fotografové brali zavděk raději dvou a půl centimetrovými "dospělci" - to však byl jiný druh, H. bargibanti. Koníček Denisův žije na měkkých korálech v hloubce 13 až 90 metrů a je mistrem v kamufláži. To ho podle vědců chrání před dravými rybami a současně by ho to mělo uchránit i před přílišnou pozorností amatérských potápěčů a milovníků módní mořské akvaristiky.

"Ti by zvířátko určitě umilovali k smrti," uvedla Lourieová. Mořský koník je přes svůj neobvyklý tvar skutečnou rybou. Znalci obdivují jeho vyspělou péči o potomstvo, která leží na bedrech samečků. Ti totiž vytvoří z břišních ploutví vak, do nějž po oplození nasbírají od samičky jikry, a odnosí je až do "porodu".