Hlavní obsah

Mám děsnou trému!, přiznává neslyšící Lenka

Novinky, Jindřich Ginter
PRAHA

Stolní lampa spoře osvětluje hromady papírů, knih a už hodiny nahrbenou mladou postavu. Dvacetiletá Lenka Richterová z Prahy 5 do klávesnice pomalu vyťukává odpovědi na maturitní otázky. Vedle má na hromádce testy na vysokou.

Foto: Milan Turek

Dominanta Liberce Ještěd je ještě bez sněhu, ale poslední úpravy sportovního areálu umožňují skoky na lyžích po celý rok.

Článek

Stejně jako tisíce jiných v tento čas: ještě jí v kapse nehřeje maturita, ale už musí intenzívně myslet na přijímací zkoušky. "Z maturity mám děsnou trému. Vím, že mi ji zadarmo nedají," říká Lenka. Ve srovnání s většinou je Lenka navíc ve značné nevýhodě. Neslyší. Hlásí se proto na sedm vysokoškolských oborů. Nejen na pětiletého magistra, ale zaujal jí i tříletý bakalář. Lenku nejvíce láká farmacie a přírodověda. Bitvu ve vysokoškolském kotli zkusí v Praze, Brně a Hradci Králové. Jako zálohu má vybrané tři vyšší odborné školy. Jen na poplatcích za přijímací řízení zaplatí zhruba pět tisíc korun.

Své zkušenosti s maturitou či příjmacími zkouškami můžete napsat na e-mail: student.info@pravo.cz

Výše popsaný příběh neslyšící studentky je malou ochutnávkou. V mimořádné příloze STUDENT VŠ a VOŠ, která vyjde v deníku Právo 16. ledna, najdete dále příběh studentky, kterou u nás nepřijali a prosadila se v Německu, či dívky, která zdolala Oxford i Camridge.

Vše o vysokých a vyšších odborných školách

Blíží se každoroční boj desetitisíců mladých lidí o studium na kapacitně omezených vysokých školách. Fronta zájemců vydá za slušně velké město. Hlásí se nejen čerství maturanté, ale i starší uchazeči. Tomu, kdo získá titul, se totiž mnohem lépe hledá práce a má více příležitostí na lepší uplatnění než středoškoláci. V příloze najdete odpovědi na otázku: Jakou mám šanci na přijetí?

To je jedna z hlavních otázek všech uchazečů o studium na vysoké škole. Odpověď za celou VŠ a jednotlivé fakulty najdete v nejnovějším, dosud nikde nepublikovaném, přehledu v mimořádné příloze deníku Právo STUDENT VŠ a VOŠ. Kromě toho příloha obsahuje aktuální adresář všech vysokých škol () a vyšších odborných škol (VOŠ), včetně jejich oborů. I když se na VOŠ stačí hlásit až během jara, jsou pro mnohé uchazeče o VŠ dobrou alternativou v případě, že se letos na univerzitu nedostanou. V příloze jsou rovněž užitečné kontakty na odborné instituce, kde vám poskytnou podrobnější informace o oborech, či přijímacích zkouškách.

Soutěž: Tak si ji rozbal!

Soutěž o minitelevizi Citizen či skládací koloběžku v mimořádné příloze STUDENT VŠ a VOŠ deníku Právo, která vychází ve čtvrtek 16. ledna.

Na veřejné vysoké školy se musejí přihlášky poslat obvykle do 28. února, u vyšších odborných škol bývá čas až do poloviny května. U doktorandského studia se stačí většinou přihlásit do konce dubna.

Reklama

Výběr článků

Načítám