"Vytesat Big Ben nebylo až tak těžké. V Moskvě je už několik dní pod nulou, takže materiál byl kvalitní. Horší práci měli naši čtyři sochaři s chrámem Vasila Blaženého v Londýně. Sochat se musel ve speciální lednici, protože teploty jsou tam teď kolem deseti stupňů nad nulou," řekl Oleg Černyšev, člen Asociace sochařů Ruska ve sněhových, ledových a písečných kompozicích. Sdružení svérázných umělců dostalo nečekanou zakázku od radnic obou metropolí.

Moskevský Big Ben je přesnou kopií londýnského

Moskevský ledový Big Ben je přesnou kopií londýnské věže v poměru 1:12. Na výstavbu bylo potřeba 120 ledových kvádrů, které byly vyřezány z ledové hladiny Grebného kanálu v moskevské čtvrti Krylatské. Na monumentu pracovalo šest sochařů necelý týden.

"Na londýnské věži je plno detailů, které jsme chtěli dodržet. Především hodiny, které se neliší od originálu," uvedl Černyšev. Sochaři prý navrhovali, že by se do ledové kompozice mohl přidat opravdový hodinový mechanismus; pro moskevskou radnici, která projekt platí, byl ale návrh moc nákladný.

Dílo zničí jarní deště

"Hodiny ukazuji za tři minuty tři, jako jsme to měli na předloze. Jsou stejně přesné jako ty opravdové v Londýně," uvedl s úsměvem sochař. Podle něj budou ledové hodiny ukazovat čas až do jara - obrovské skulptuře prý neuškodí sníh ani krátkodobější oteplení. Zničí ji až jarní deště.

Ledové sochaření je jedním ze způsobů, jak chce ruská metropole přilákat pozornost zahraničních turistů. "Britové jsou pátí v pořadí národů, kteří Moskvu navštěvují. Chceme jich přilákat ještě víc," řekl zástupce moskevské radnice Grigorij Antjufejev. Ve spolupráci s londýnskou radnicí chtějí také propagovat ruské tradice a kulturu v deštivém Albionu. Ledový chrám Vasila Blaženého je první vlaštovkou.