Termální depolymerizační proces (TDP) si poradí s téměř jakýmkoli druhem odpadu, ať už jím jsou krocaní droby, pneumatiky, plastové láhve, staré počítače, komunální odpad, obilná stébla, nemocniční odpad, zbytky z ropných rafinérií a dokonce i biologické zbraně jako antraxové spóry.

Podle Appelova vysvětlení se na jedné straně do stroje vkládá odpad, na druhé straně z něj vypadnou tři různé produkty: vysoce kvalitní olej, čistě hořící plyn a vyčištěné minerály, jež mohou být použity jako palivo, hnojivo nebo speciální chemikálie do dalších výrob.

Olej vyrobený z exkrementů

Na rozdíl od ostatních procesů přeměny pevného paliva na kapalné, jako např. kukuřičného škrobu na ethanol, TDP pojme téměř jakoukoli uhlíkatou výchozí surovinu. Pokud by do stroje spadl osmdesátikilový člověk, stroj by z něj vyrobil 17 kilo oleje, tři kila plynu, stejné množství minerálů a 56 litrů sterilizované vody.

Nikdo však nechce házet do stroje živé lidi, nýbrž odpadky, které jejich těla produkují. "Není důvod, proč neproměnit odpad včetně lidských exkrementů ve výtečný topný olej," říká konzultant projektu Terry Adams. Město Filadelfie již s firmou o takovém projektu jedná.

Vysněná energetická soběstačnost

Znamená to tedy, že pokud technologie pracuje skutečně tak, jak její vynálezci tvrdí, veškeré problémy s toxickým odpadem a s dovozem ropy se stanou minulostí. Pouze z amerického zemědělského odpadu by se dalo ročně vyrobit množství energie odpovídající dnes 4 miliardám barelů ropy. V roce 2001 přitom USA dovezly 4,2 miliard barelů.

Příroda tohle už dávno umí

Výroba ropy a plynu z uhlovodíkových odpadů je trik, který příroda už dávno ovládá. Vždyť většina surové ropy pochází z jednobuněčných rostlin a živočichů, kteří zemřou, zbytky se usadí na dno oceánu, rozloží se a jsou zatlačeny pod pohybující se tektonické vrstvy. Pod tlakem a ve vysoké teplotě se dlouhé řetězce vodíku, kyslíku a molekul nesoucích uhlík (polymery) rozloží do krátkých řetězců naftových uhlovodíků.

Zemi však takový proces trvá několik miliónů let, neboť tlak a teplota se v podzemí mění chaoticky. Termální depolymerizace však probíhá za kontrolované teploty a tlaku, a proto lze výchozí suroviny přeměnit v olej nepoměrně rychleji.