"Určitě. Ale postavit si tady rodinný domek, to je na vás. Bude to stát hodně peněz," sdělí muž na drátě. Prý se jmenuje Mrázek. Mozkové závity se roztáčejí. "Abych nenaletěl," říkám si nahlas a myslím na rozhlasovou ranní show Leoše Mareše, Patrika Hezuckého a dalších Mrázek  - ústředna. Tam si podobných vtípků na nic netušící lidi vymýšlejí spoustu. Pomůže mi kolega. Zavolá na stejné číslo podruhé a ozve se mu stejný hlas. "Je to taková moje libůstka," říká navíc.

Zanedlouho se vydávám na popsané místo. Zastavím u první chaloupky v malé obci nedaleko Sedlčan. Starší, vysoký pán v kraťasech a tričku zde zrovna opravuje beton u vchodových vrat. "Jsem tady na ten inzerát," uvádím se. Muž si mě očima změří, pokyne a zavede na prostornou zahradu vedle chalupy.

Obdarovaného vybere v říjnu

"Pozemek má cenu do třiceti tisíc korun. Před měsícem jsme tady hledali vodu a našli ji v šestnáctimetrové hloubce, ale studna by musela být ještě o deset metrů hlubší," ukáže pan Mrázek na kolík v trávě. Parcelu, na níž je asi dvanáct vysokých ovocných stromů, laicky odhaduji na 25x50 metrů.

"Mám to projednané s geodetem a přikleplé jako stavební parcelu, kterou lze darovat," pokračuje s tím, že se dole musí probořit podezdívka plotu, aby se vytvořila příjezdová cesta ze silnice. A pak se prý může hned začít stavět.

"Do Annonce dávám inzeráty třikrát týdně víc než měsíc. V říjnu někoho podle svojí vlastní intuice vyberu. Zatím mám kolem deseti zájemců, většinou manželé bez dětí ze středních Čech. Jde o to, aby zde zůstalo moje jméno, protože nemám dědice," vysvětluje.

Odhaluji identitu novináře. Pan Mrázek  se zamračí. Přesto ale prozradí, že je ve starobním důchodu a má manželku. "Chci, aby se o tom dozvěděli jen opravdoví zájemci," říká, takže nemám uvádět nic konkrétního. "Nechci zveřejňovat věci z mého soukromí," ucedí na opakovanou otázku, proč chce někomu darovat tak pěkný majetek. Jeho podmínky jsou jasné: postavit rodinný domek, trvale zde bydlet a přijmout jméno Mrázek.

Na matrice v jednom z pražských obvodů se dozvídám, že poplatek za změnu příjmení je 1000 korun. Když má ale muž rodinu, musí s tím souhlasit manželka a děti nad patnáct let.

Panu Mrázkovi se už ozval i muž stejného příjmení a výhledově se přijede na parcelu podívat. "Stačí, aby ten člověk byl perspektivní. To znamená, že mě přežije," končí. Vyprovodí mě za vrata a spěchá do chaloupky, prý dávají v televizi dobrý program.