Celé dobrodružství začalo před čtyřmi lety, kdy přišla na Technologickou fakultu zlínské Univerzity Tomáše Bati nabídka na stáž v Číně. "Zaslali jsme sedm projektů a dva byly vybrány. Jeden se týkal studia historie obouvání v Čínské kultuře a zahrnuje právě výzkum obutí terakotové armády u mauzolea prvního císaře dynastie Čchin," vysvětlil Petr Hlaváček.

Centrem zájmu obuv

Na dotaz, proč padla volba právě na hliněné postavy, které vznikly 200 let před naším letopočtem, zareagoval s úsměvem. "Viděl jsem z toho místa dokument v televizi a stačilo mi, že jsou ti vojáci obutí."

Zajímavá témata vyhledává Petr Hlaváček již dlouhá léta. Pracovní cesty jej zavedly například do Alp, kde zrekonstruoval obuv pravěkého muže z ledovce Ötziho. Sám pak v roce 2001 boty z medvědí kůže, jelenice, sena a lýka nazul a vyzkoušel jejich vlastnosti ve vysokohorských podmínkách.

Dokázal tak, že obuv vyrobená podle pět tisíc let starého návodu uspěla v extrémních podmínkách sněhu a mrazu na jedničku.

Nyní badatele čekají dlouhé týdny nad materiály a fotografiemi, které si přivezl z desetidenní čínské stáže. "Terakotová armáda se nachází v obrovských jámách, hlubokých skoro pět metrů. I když jsem měl badatelské povolení, přímo mezi sochy mě nepustili, chrání hliněné postavy před sebemenšími změnami klimatu. Tak jsem fotil a studoval jen z ochozů."

Pět typů bot

"I tak to bylo fascinující - jen na prvních 16 hektarech je přes tisíc figur a žádná není bosa. Rozlišil jsem pět základních typů obuvi, ale podrobnosti zatím nemohu zveřejnit, i když jsou velmi zajímavé. Se svou prací musím nejdřív seznámit čínské kolegy," vysvětlil badatel.

Figury vojáků jsou vysoké od 165 do 180 centimetrů. "Když provedeme rozměrovou analýzu nohou, můžeme se leccos dozvědět o zdravotním stavu tehdejších lidí. Figury jsou totiž silně individualizované. Každá má jiný výraz v obličeji, jeden voják je silný, jiný hubený, vlasy na hlavě mají česané jinak, liší se i v detailech oblečení. Zkrátka tvoří zajímavý vzorek populace z období 200 let před Kristem."

Od doby, kdy Terakotovou armádu objevili rolníci při hloubení studny v roce 1974, probíhají na místě intenzívní archeologické práce. Botám se však zatím odborníci věnovali jen okrajově.

"Existují odborné publikace třeba o různých druzích knírů jednotlivých soch, ale boty jsou zmiňovány spíše jako doplněk. Jak říkali čínští kolegové, vojenská bota nebyla vyráběna pro komfort. Myslím, že si obutí této monumentální armády zaslouží větší pozornost a už se na tu práci těším," uzavřel Petr Hlaváček.