Budoucí populární zpěvačce bylo teprve pět let, když její matka, která se také jmenovala Madonna, zemřela na rakovinu. Píseň o ní je zařazena na albu American Life, které vyjde na konci dubna.

Album odráží Madonnino současné rozpoložení

Madonna v písni Mother and Father zpívá jakoby dětským hláskem a vysvětluje, jak těžké bylo se se ztrátou vyrovnat. "No-one else I guess could hurt me like you did, I didn´t understand, I was just a kid (Myslím, že mě nikdy nikdo neranil tak jako ty, nechápala jsem to, byla jsem jen dítě)," zpívá. V jiné sloce vzpomíná, že celé dny po maminčině smrti proplakala. Své matce věnovala Madonna už album Like a Prayer (Jako modlitba) s odůvodněním, že ji matka naučila modlit. Ve své nové písni vzpomíná, že po matčině smrti těžko hledala někoho jiného, koho by mohla milovat tak jako ji.

Na novém albu American Life je 11 písní, na kterých zpěvačka spolupracovala s francouzským producentem Mirwais. Po albu Music to byla už jejich druhá spolupráce. V některých textech se objevují zpěvaččiny úvahy o lásce k manželovi, britskému režisérovi Guyovi Ritchiemu.

"Všechny ty písně odrážejí můj současný stav mysli. Mám pocit, že jsem se právě probudila ze snu. Texty písní odrážejí celou škálu emocí, od vzteku a strachu k radosti a jistotě. Doufám, že se mi podařilo mé subjektivní pocity zobecnit," okomentovala nové album Madonna.