"Hladina ročně klesá o metr. To má negativní důsledky pro Mrtvé moře i okolí a tato situace ohrožuje celý ekologický systém. Je třeba reagovat rychle, máme-li ekologický dopad zmírnit," řekl právě před rokem jordánský ministr zemědělství Házim Násir delegátům na konferenci o hospodaření s vodními zdroji, kde byl odstartován projekt Iniciativa pro Mrtvé moře. Nyní začala jeho realizace.

Přípravná studie předpokládá, že voda bude čerpána z jordánské Akaby, která je na pobřeží Rudého moře, a vytažena do nadmořské výšky 170 metrů. Odtud bude stékat ke 170 kilometrů vzdálenému Mrtvému moři, aby zastavila jeho vysychání. Potřebný objem je odhadován na dvě miliardy kubických metrů za rok. Přečerpávaná voda má přispět k řešení dlouhodobého nedostatku pitné i užitkové vody v oblasti i k výrobě elektrické energie.

Akce za 3,5 miliardy dolarů

Celý projekt přijde na 3,5 miliardy dolarů (přes 80 mld. Kč) a největším přispěvatelem bude Světová banka. Přípravná studie bude stát 20 miliónů dolarů a měla by odpovědět na otázky o vlivu přečerpávání vod na životní prostředí.

Ekologové totiž upozorňují na nebezpečí, že zvýšeným odběrem vody v Akabském zálivu budou poškozeny tamní korálové útesy, a medicínští odborníci i hotelová lobby se obávají, že zředěné vody Mrtvého moře, dosud obsahující 350 gramů soli v každém litru, ztratí léčivé účinky a tím i přitažlivost pro turisty. Odborná studie má být dokončena do dvou let.

Ještě na počátku 80. let minulého století bylo Mrtvé moře souvislým útvarem, v posledních letech ale turisté z vyhlídky ze starověké židovské pevnosti Masada mohou jasně vidět, že jde o dvě samostatná jezera, spojená nebezpečně mělkým korytem. Hladina Mrtvého moře v současnosti leží 417 metrů pod úrovní světových moří, ale ještě před několika desetiletími to bylo jen 395 metrů.