Srdce moderátora si získala tradiční finská sauna. "Saunu mají ve Finsku v každé domácnosti. Samozřejmě nemohla chybět ani u srubu, kde jsme tábořili."

"Zpočátku jsem byl velmi obezřetný. Zvlášť když náš průvodce začal sekat díru do ledu na jezeře s tím, že se do ní budeme potápět, bylo mi jasné, že tady legrace končí. Ledovou vodou jsem se pak nejdřív chladil pouze na břehu a poléval se naběračkou, jenže když jsem viděl ostatní, jak klidně skáčou do jezera, udělal jsem to nakonec taky," vyprávěl Novotný.

Báječný vynález

"A byl to naprostý vrchol a fantazie. Po několika dnech jsem se už potápěl i s hlavou. Proběhl jsem se k jezeru a pak už přes přemýšlení hupsl do vody. Finská sauna je neskutečně báječný vynález," nešetřil Novotný superlativy. Po nějaké době dokonce zjistil, že jde o víc než jen příjemný zážitek.

"Nakonec to se mnou dopadlo tak, že mi začala sauna i ledové koupele chybět. Začal jsem se na skoky do jezera dokonce těšit. V noci jsme dorazili z výpravy utahaní jak koťata. Natáhl jsem se na postel, ale nemohl jsem usnout, protože jsem měl intenzivní pocit, že mi něco chybí, prostě jsem do té sauny musel. Zkrátka zamiloval jsem se do ní," podotknul.

Neposedný skútr

Pozoruhodných zážitků nasbíral Petr Novotný ve Finsku celou řadu. Nejvíce se těšil na mnohakilometrové jízdy sněžným skútrem. Nakonec se ale ukázalo, že ochočit si ho stojí dost námahy.

"Je to velmi bizardní vozidlo a je poměrně náročné na řízení. Na hlubokém sněhu se musí jet na plný plyn, protože jinak se zaboříte. Ovšem stačí chvilka nepozornosti a jste vzhůru nohama. Převrátil jsem se asi třikrát a musím říct, že když ta obluda leží na vás, není to nic příjemného," popsal svůj zážitek Novotný.

Ohromen kuchyní

Do Finska se moderátor nepochybně ještě někdy vrátí. Kromě sauny jej totiž i ohromila tradiční finská kuchyně. "Hned první večer jsme měli báječnou večeři. Ta sestávala z husté houbové polévky, domácího chleba a losího guláše. Moc dobrá večeře," svěřil se.

"Nejlepší byly ovšem ryby. Tolik lososů a jejich speciálních úprav a variant jsem nikdy nezažil a asi už nikdy nezažiju. Ochutnali jsme lososa pečeného na otevřeném na ohni, na grilu, upečeného v alobalu a podobně."

"Naprostým vrcholem ale byl poslední den, kdy se na sporáku objevil obrovský hrnec s lososí polévkou. Plavaly v ní obří kusy rybího masa a byla to naprostá bomba," doplnil Novotný. "Výprava po Finsku mě skutečně nadchla. Do Skandinávie jsem se zamiloval dávno a už plánuji, jak se sem vrátím," uzavřel bavič.