"Zatím jich bylo 67 668," konstatoval Jon poté, co na dnes již uzavřené celnici staré cesty ze Skalice do Sudoměřic přijal do pasu poslední razítko. Z těch předchozích si prý nejvíce cení otisk s nápisem Antarktida. Na hranicích oba cestovatele uvítali i rodiče, putování ale ještě neskončilo.

Cíl je plánovaný na první květnový den do Prahy, kde přesně před třemi lety jejich cesta začala. "Něco jiného je plánovat doma v obyváku a něco úplně jiného je pak samotná cesta," řekl Jon. Při putování kontinenty je sněhové vánice v Japonsku přinutily pozměnit plány, v Africe jim zase nečekanou překážku vytvořily povodně. Přesto se nevzdali a nyní je čekají již jen kilometry po tuzemských silnicích.

Po desetitisících kilometrů v sedle zůstala na opálených obličejích obou odvážlivců světlá kůže jen v místech, zakrytých brýlemi. Jihoamerický kontinent se do cesty zapsal několika nej. V pedálech svých nemotorových dopravních prostředků se dostali do nadmořské výšky 4 200 metrů a absolvovali i nejdelší stoupání, měřilo celých 99 kilometrů.

"Co dál? No, přijedeme domů a já už se těším, že zase vezmeme kola a vyjedeme na putování po zajímavých místech naší země," odpovídala na otázky Kovaříková. Oba se také nemohli dočkat, až exotické poživatiny vymění za lahůdky české kuchyně.

Nedělní etapa, která je přivedla na území České republiky, skončila v Kyjově. Krajský radní Jan Letocha (KDU-ČSL), ještě nedávno i starosta Kyjova, přijel cestovatele vítat na hranice. A byl rád, když mohl svléknout oblek a stejně jako další v sedle bicyklu doprovodit cestovatele do svého města.