Astronomie je rozhodně zajímavý koníček. Podobně jako turistika, jízda na kole, nebo další ,,vlastivědné" aktivity, vám pohled na noční nebe může kromě krásy poskytnou také trochu poučení. Záleží jen na vás, do jaké hloubky se hodláte ponořit. Musím vás však varovat, že právě astronomie bývá hloubkou ponoru často osudová a může se pro vás stát láskou na celý život. Takže opatrně...

Hvězdárny u nás

Asi nejlepší bude, zajdete-li nejprve na nějakou hvězdárnu. Tato zařízení kupodivu přežila polistopadové škrty v kultuře alespoň do té míry, že v České republice najdete nedaleko vašeho bydliště alespoň malou pozorovatelnu.

Budete-li si chtít vybrat, kam to máte nejblíže, navštivte stránky Sdružení hvězdáren a planetárií. Tam se dozvíte kontaktní adresy, telefony a u většiny z hvězdáren také adresu webové stránky, takže můžete zvolenou hvězdárnu navštívit nejprve alespoň virtuálně.

Některé hvězdárny jsou vybaveny také planetáriem. Návštěva tohoto zařízení může být poutavá. Například na brněnské hvězdárně připravujeme pořady do planetária nejen kvůli orientaci na umělém hvězdném nebi, ale hlavně jako show, která se vás snaží oslovit všemi smysly. Datová projekce z několika dataprojektorů umožňuje na kopuli planetária přenášet dech beroucí animace nejrůznějších vesmírných jevů a dokresluje tak společně s profesionálně namluveným komentářem skutečně nevšední zážitek.

Hvězdárna v Brně

Sdružení a spolky

Návštěva hvězdárny vás může motivovat k nákupu dalekohledu a alespoň víkendovému pozorování oblohy. Proč by ne. Nejjednodušší je začínat s pomocí zkušenějších, takže se vám může hodit webová stránka Amatérské prohlídky oblohy, kde najdete tipy pro pozorovatele, fotografie úkazů a mnoho dalšího. Můžete také vstoupit do stejnojmenného občanského sdružení a dostávat papírový zpravodaj, kde najdete velmi kvalitní tipy pro pozorovatele, ale také články na různá (vesměs zajímavá) témata související s vesmírem.

Dalším spolkem hvězdářů je Česká astronomická společnost, která má dlouholetou tradici a několik různých zájmových skupin. Takže pokud vás koukání nebaví, ale rádi počítáte pohyby galaxií nebo pohyb elektricky nabitého plynu kolem neutronové hvězdy, můžete si vybrat společnost podobně postižených jedinců a vesmíru se věnovat s tužkou, papírem nebo klávesnicí a fortranem.

Novinky, návody, rady...

Astronomie na internetu je príma, je aktuální a může být pohyblivá. Chcete-li sledovat novinky, pak můžete navštěvovat například Instantní astronomické noviny, kde najdete čerstvé zprávy z astronomie a kosmonautiky.

Na webu Návod na použití vesmíru najdete skvělou učebnici pro každého, kdo by se chtěl pozorování trochu věnovat. Do několika kategorií (podle náročnosti) rozdělený obsah vám může posloužit jako skvělý rádce při poznávání vesmíru. Stránky jsou doplněny také o původní fotografie, kresby, animace a nejrůznější zajímavé experimenty. V češtině asi lepší učebnici tohoto druhu nenajdete.

Pokud byste se chtěli věnovat fotografování oblohy, rozhodně si nenechte ujít web Martina Myslivce, který nejen pořizuje nádherné fotografie nejrůznější technikou, ale také o tom zajímavě píše a své zkušenosti předává na stránkách srozumitelně každému zájemci.

Chystáte-li se tedy vyrazit mezi hvězdy, vrhněte se na to. Mladší zájemci mohou také prozkoumat nabídky hvězdáren, protože některé z nich pořádají letní astronomické tábory, kde se toho naučíte nejvíc. A pokud byste rádi astronomii studovali, věnujte se pilně fyzice a matematice. Karlova (Praha) i Masarykova (Brno) univerzita  nabízí studium astronomie každému, koho tyto předměty zajímají. Tož hodně štěstí!