Takřka dvaačtyřicetiletý učitel z Gymnázia a sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou, který původně učitelem nechtěl být, včera přiznal, že ho nebaví vyplňování třídnic a administrativní věci, které "jdou sice mimo děti, ale přesto to musíme dělat".

Jak se dostal k učení? "Nebyl jsem rozhodnutý co dělat, ale šel jsem na pedagogickou fakultu. Pak jsem začal učit a od té doby mě to baví čím dál víc," prohlásil nový "král českých učitelů", který své žáky učí matematiku a fyziku.

Korunku a žezlo vítězi již 12. ročníku ankety, pořádané dětskou tiskovou agenturou Domino a jejímž mediálním partnerem je Právo, předal vítěz loňského ročníku Jiří Luka ze Základní školy Mendíků v Praze 4.

Favoritem dětské poroty, tedy Dětským Ámosem 2004/2005, se ale stala Hana Houkalová ze Střední pedagogické školy a Gymnázia na Evropské třídě v Praze 6. Šéf dětské poroty Radek Brož to odůvodnil tím, že u dětské poroty rozhodovala nejen "zábavnost" kandidáta, ale i to, jak to umí s dětmi.

"Pan učitel Blahout to určitě taky umí, ale jinak. Paní učitelka Houkalová je taková laskavější, upřímná. Bylo vidět, jak ji její žáci mají rádi kvůli tomu, jaká je," řekl Radek.