„Byl to vzrušující a neuvěřitelně magický zážitek,“ popsal sledování zatmění Slunce Octavio Oyarzún. Jedenačtyřicetiletý učitel hudby, který je nevidomý od narození, přijel stejně jako další tisíce lidí do obce Cachiyuyo v regionu Atacama, která leží asi 600 kilometrů severně od Santiaga de Chile.

„Je to pěkný dárek vědy pro nás, kteří nemůžeme tuto událost jinak zažít,“ dodal Oyarzún. Profesor hudby si díky speciálnímu zařízení mohl se svou nevidomou ženou vychutnat zatmění, které bylo v regionu k vidění poprvé od roku 1592.

Video

Zvukový záznam prvního typu přístroje LightSound použitého při zatmění v roce 2017

Speciální zařízení, které „překládá“ intenzivní světlo do vysokých zvuků a tmu do zvuků hlubokých, vytvořila Wanda Díazová Mercedová. Tato astrofyzička, narozená na Portoriku, přišla v mládí také o zrak. Její zařízení nazvané Lightsound už bylo dříve použito při zatmění Slunce v USA, v Chile ho ale využili poprvé.

V Jižní Americe sledovali úplné zatmění Slunce

Zasloužila se o to chilská astronomka Catalina Arcosová, která zařízení v úterý ve vesničce Cachiyuyo nainstalovala. Stejná zařízení byla i na řadě dalších míst Chile. Nevidomí měli na místě také grafická znázornění zatmění Slunce, které si mohli osahat na hmatových mapách s popisky v Brailleově písmu.