Monet van Deventerové, která si zapomněla peněženku a neměla na benzin, hrozilo, že uvízne na nebezpečném dálničním úseku, nechvalně proslulém vysokou kriminalitou.

„Madam, na dálnici N2 vám nemůže dojít benzin. Dám vám 100 randů (asi 160 korun) a vy mi je vrátíte, až budete poblíž,“ uvedl podle stanice BBC pumpař, aniž by po ženě chtěl jakýkoliv kontaktní údaj. „Ani jsem o tom nepřemýšlel... Udělal jsem, co bylo správné,“ řekl pumpař místnímu rádiu.

Vděčná žena se s příběhem svěřila na sociálních sítích a založila crowfundingovou sbírku, která za několik dní vynesla přibližně 750 tisíc korun. Skromný muž hodlá peníze utratit především za nové bydlení, vzdělání svých dětí a splacení dluhů.

Na téhle dálnici vám benzin dojít nesmí. Pumpař v JAR pomohl řidičce v nesnázích

Ironií osudu však je, že „snadno” získané peníze mohou přinést v zemi s vysokou kriminalitou i problémy. Po medializaci případu se tak Mbele - jenž žije v malém obydlí společně se svými dvěma dětmi, matkou a bratrem - obává o svoji bezpečnost.

V obavě z možného přepadení tak Mbele pověřil crowfundingovou společnost, aby zaplatila z vybraných peněz školné pro děti, investovala do nového bydlení a poplatila jeho účty.

Mbele je teď v Kapském městě celebritou a někteří řidiči se dokonce zastaví na pumpě s dobrákem vyfotit. „Je to neuvěřitelné, můj život se obrátil vzhůru nohama,” popsal svoje pocity 28letý muž, jenž si vysloužil telefonát od samotného šéfa řetězce čerpacích stanic.

„Rozhodli jsme se stejnou částku, která se vybrala ve sbírce věnovat na charitu, a to podle výběru našeho zaměstnance,” uvedla společnost. Mbele se rovněž podívá na Zanzibar, kde bude na konferenci navržen na speciální zaměstnanecké ocenění. Jak je vidět, někdy i malá pomoc ostatním může změnit celý život.